FOKUS nr 2/2010 - MOCAK: polityka integracji na ruinach konfliktu

Łukasz Białkowski, MOCAK integracji 
Wojciech Szymański, Jak mówić o programie muzeum, nie rozmawiając przy tym?
Marta Deskur, Pytanie powracające jak bumerang


Na instytucjonalnej mapie Polski niedawno pojawiło się kolejne muzeum sztuki zorientowane na badanie i kolekcjonowanie twórczości artystycznej ostatnich lat. Krakowski MOCAK rozpoczął swoją działalność od dwóch wydarzeń: happeningu Agnes Janich i planowanej jako teoretyczna dyskusji dotyczącej tego, czym jest program muzeum. Jak piszą recenzenci "Obiegu", oba przedsięwzięcia nie należały do najbardziej udanych. Co więcej, jasnym stało się programowe, czyli metodologiczne i ideowe, zagubienie instytucji. O szczegółach debaty, a także wynikających z troski o lokalną politykę kulturalną Krakowa problemach w organizacji MOCAKU piszą: korespondent "Obiegu" Łukasz Białkowski oraz członkowie Komitetu obywatelskiego na rzecz przejrzystości w polityce kulturalnej Krakowa, Wojciech Szymański i Marta Deskur.

ET 

Co to jest program muzeum? - dyskusja z udziałem Piotra Krajewskiego i Doroty Monkiewicz (Muzeum Współczesne Wrocław), Joanny Mytkowskiej (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), prof. Piotra Piotrowskiego (Muzeum Narodowe w Warszawie), Andy Rottenberg, Jarosława Suchana (Muzeum Sztuki w Łodzi), Marka Świcy (Muzeum Narodowe w Krakowie) oraz Marii Anny Potockiej (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie). Centrum Studiów Humanistycznych UJ, Kraków 28.04.2010.

Czytaj także:

Karolina Kolenda, Wojciech Szymański , Więcej światła. O pierwszej akcji MSW w Krakowie

List otwarty do Prezydenta Miasta Krakowa

Ewa Małgorzata Tatar, Raport z oblężonego miasta: Kraków

Artur Tajber, Kraków w Muzeum

Ewa Tatar, Dominik Kuryłek: Naszego dziedzictwa nie poprzedza żaden testament (Réne Char) albo "pobożne" życzenia rewolucjonistów

Fot. Zofia Kerneder. Dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki Współczesnej
Fot. Zofia Kerneder. Dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki Współczesnej