Teksty

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Paradoksy krytyki

We wprowadzeniu do klasycznego już chyba eseju „What happened to art criticism" (2003) James Elkins zwraca uwagę na ciekawy paradoks: krytyka jest w kryzysie, nikt nie ma wątpliwości, ale zarazem gwałtownie się rozwija.

Think Tank lab Triennale. Obecność rysunku w polu sztuki współczesnej

Kama Wróbel: Już niebawem, 3 grudnia, we Wrocławiu odbędzie się pierwsza edycja Think Tank lab Triennale, międzynarodowego przeglądu rysunku współczesnego.

Slapstick i rewolucja. "O Sentimental Machine" Williama Kentridge'a na 14. Biennale w Stambule

"Szanowny Panie, u wrót Konstantynopola mam zaszczyt zakomunikować Panu, że na turecką granicę przybyłem wcale nie z własnej woli i że przekroczyć tę granicę mogę jedynie, poddając się przemocy.

Modernizm czy modernizacja? „Cztery nowoczesności” Andrzeja Szczerskiego

Książka „Cztery nowoczesności. Teksty o sztuce i architekturze polskiej XX wieku" krakowskiego historyka sztuki Andrzeja Szczerskiego jest pozycją ciekawą w dwójnasób. Po pierwsze, jako interesująca narracja z historii kultury wizualnej w Polsce, napisana z oryginalnej perspektywy, z bardzo sprawnym warsztatem.

Artyści jak szwajcarskie scyzoryki. Rozmowa z Jakubem Świrczem

Joanna Kobyłt: W ramach festiwalu fotografii TIFF Festival 2015 przygotowałeś wystawę „Kryzys jest tylko początkiem”, która w sumie nie mówi o kryzysie fotografii...

Jakub Śwircz: Bardziej niż kryzys medium interesuje mnie sytuacja poznawcza.

Dyskusja o wystawie "Czysta formalność"

Waldemar Tatarczuk: W ubiegłym roku Galeria Labirynt ogłosiła konkurs na projekt kuratorski, którego celem miała być prezentacja aktualnych tendencji w polskiej sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości młodych artystów. Wpłynęło kilkanaście projektów.

Fotograficzne dokumenty. Akram Zaatari i "Unfolding" w Moderna Museet

Magnus af Petersens, kurator Moderna Museet, po zakończeniu dwuletniej współpracy z Whitechapel Gallery w Londynie w roli głównego kuratora, powrócił do Sztokholmu i przygotował wystawę Akrama Zaatariego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie współczesnych artystów libańskich.

Leszek Przyjemski wraca do Brzeźna

Brzeźno to dzielnica Gdańska, uważana dziś za najbardziej hipsterską w mieście, a kiedyś za miejsce upadłych aniołów. Ma ona pewną cechę szczególną - położona jest nad morzem, można w niej mieszkać przy plaży.

Rifting z wirtualną naturą. Cyprien Gaillard i Daniel Steegmann Mangrané w Berlinie

Kiedy świat sztuki skupia się w globalnych metropoliach, współcześni artyści coraz częściej poszukują inspiracji, oddalając się od wielkich miast.