Nowa publikacja o Biennale Form Przestrzennych w Elblągu

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Publikacja „W obliczu Jubileuszu 50-lecia I Biennale form przestrzennych w Elblągu" jest efektem konferencji „Półwiecze inspiracji - formy przestrzenne w Elblągu a dzisiejsza sztuka w przrestrzeni", która odbyła się w Elblągu 22 lipca 2015 w ramach obchodów jubileuszu I Biennale Form Przestrzennych. Zawiera ona teksty zaproszonych na konferencję gości: Waldemara Baraniewskiego, Mirosława Duchowskiego, Eulalii Domanowskiej, Jana Wojciechowskiego, Macieja Szańkowskiego, a także osób zawodowo zajmujących się tematyką form przestrzennych oraz ich pasjonatów.

Jak we wstępie pisze Karina Dzieweczyńska, jubileusz 50-lecia był okazją, aby „(...) zadać szereg nurtujących pytań, przede wszystkim o wartość (historyczną, kulturową, artystyczną, społeczną) i obecność tego wydarzenia we współczesnym dyskursie, odnoszącym się do sztuki w przestrzeni publicznej. By dokonać rewizji postawionych wówczas postulatów, jak również i nazwisk, które się w tamtym czasie przewinęły. By zweryfikować wiele mitów, które gdzieś wokół tego tematu siłą rzeczy narosły. Publikacja (...), niewątpliwie jest próbą odpowiedzi na powyższe zagadnienia, ale absolutnie nie wyczerpuje zajmującego nas obszaru badań. Bardziej otwiera na nowe kierunki i spojrzenia, które należałoby dopiero poddać głębszej analizie, jak również sygnalizuje pojawiające się wokół form przestrzennych problemy, które - w miarę upływu czasu - są nieuniknione, a które bezwzględnie czekają na rozwiązanie". Jest także podsumowaniem wydarzeń, które złożyły się na obchody jubileuszu 50-lecia I Biennale Form Przestrzennych.

Publikacja zbudowana jest z kliku części. Pierwszą stanowi rozbudowany wstęp „Elbląg w formie?", odnoszący się m.in. do wydarzeń związanych z Jubileuszem 50-lecia; drugą - teksty artystów i historyków sztuki ujęte w bloku pod nazwą „Perspektywy"; trzecią zbiór refleksji i analiz pod hasłem „Wokół znaczeń", z takich dziedzin, jak antropologia kulturowa czy przestrzeń urbanistyczna; czwarta („50 wspomnień na 50-lecie") to zebrane z prywatnych archiwów elblążan zdjęcia z lat 60. i 70., na których mieszkańcy z przyjemnością i dumą robili sobie pamiątkowe zdjęcia na tle „bienali"; piąta („Z dwóch stron metalu... Współczesny komentarz do form") to wybrane z sieci komentarze pod artykułami dotyczącymi form przestrzennych.
Swoistą oś publikacji pod względem wizualnym stanowią graficzne opracowania inwentaryzacji 17 wybranych form wykonane przez Adrianę Ronżewską-Kotyńską. Jak pisze w swoim tekście autorka, „Nie wszystkie z wybranych przeze mnie form byłam w stanie zinwentaryzować samodzielnie. Niektóre z nich mają bowiem ponad 10 m wysokości lub posiadają kształt na tyle nieregularny, że nie dało się go zmierzyć miarką lub wyznaczyć odpowiednich promieni zagięcia blachy. Takie pomiary zleciłam firmie geodezyjnej. Moim zadaniem było potem uporządkować wyznaczone przez geodetów cyfrowe punkty. Robiliśmy też dużo szkiców z natury, bo dzięki nim łatwiej było wszystko poskładać w odpowiednim programie do tworzenia modeli 3D".
Publikacja pod redakcją Kariny Dzieweczyńskiej jest kompendium wiedzy na temat form przestrzennych. „To multifocus", powiedział dyrektor Galerii EL Jarosław Denisiuk podczas spotkania promującego wydawnictwo. Księga dedykowana jest Gerardowi Kwiatkowskiemu, zmarłemu w tym roku twórcy biennale i ojcu Galerii EL.

 

Wydawca: Centrum Sztuki Galeria EL, 2015
Redakcja: Karina Dzieweczyńska
Teksty: Waldemar Baraniewski, Jarosław Denisiuk, Eulalia Domanowska, Mirosław Duchowski, Karina Dzieweczyńska, Andrzej Jankowski, Urszula Madeja, Adriana Ronżewska-Kotyńska, Ewa Rossal, Maciej Szańkowski, Ryszard Tomczyk, Jan Stanisław Wojciechowski
Format: 204 mm x 255 mm, oprawa twarda, il. 386 str.
Tłumaczenie: ENG
ISBN: 978-83-927219-1-8