7. edycja Grolsch ArtBoom Festival

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

W tym roku krakowski festiwal Grolsch ArtBoom skupi się na obecności wsi w mieście, a także wpływie miasta na rzeczywistość życia na wsi.

„W tym roku koncentrujemy się na temacie przemiany wsi w miasto, odnosząc się konsekwentnie do planu urbanistycznego Wielkiego Krakowa, Krakowa policentrycznego - mówi Małgorzata Gołębiewska, dyrektor artystyczna Grolsch ArtBoom Festival. - Stosujemy tym razem inną, podwójną perspektywę, miasto z perspektywy tworzących je, przyłączanych do niego wsi, wieś (a często jej wyobrażenie) postrzegana ze strony miasta. Przywykliśmy do mówienia, pisania, myślenia o wsi w pewien określony sposób, jednak artyści sztuk wizualnych, wolni od narzuconego sposobu patrzenia na polską wieś i jej historię zrobili wnikliwy research. Nie proponują, że stworzymy sobie wieś w mieście, sztuczny mikrokosmos, symulację wiejskiego bytowania, gdzie życie płynie swoim rytmem i na innych zasadach. W projektach, które pojawią się w mieście unikają nadmiernej mitologizacji i egzotyzacji wsi, skupiając się na aspektach dalekich od potocznego wyobrażenia, nacechowanych naturalizmem, autentyzmem, aktualną, społeczną problematyką".

W tym roku festiwalowe projekty będą pojawiać się nie tylko w centrum miasta. Uwaga uczestników festiwalu skupi się na Błoniach, dawnym gminnym pastwisku, graniczącym z rzeką Rudawą. Bronowicach - dawnej, podkrakowskiej wsi przyłączonej do Krakowa w 1941 roku. Fani odwiedzą także tereny Zwierzyńca, Woli Justowskiej i Salwatora. Współczesna, niestereotypowa recepcja wsi znajdzie swój wyraz w przygotowanych przez zaproszonych kuratorów instalacjach, projektach i debatach.

Pełen opis festiwalowych projektów można znaleźć na stronie www.artboomfestival.pl.

Czas trwania: 25.09 - 9.10.2015.