Międzynarodowy Festiwal Sztuki Digitalnej „digital_ia 15”

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

digital_ia to jedno z niewielu wydarzeń w Polsce, które podejmuje zagadnienia sztuki nowych mediów. Festiwal stanowi platformę prezentacji najnowszych zjawisk zachodzących na pograniczu sztuki, nauki i technologii. Zaproszeni na digital_ia goście to najbardziej prowokujący kreatorzy współczesnej cyberkultury: artyści sztuk wizualnych i digitalnych, naukowcy, medioznawcy, inżynierowie, wizjonerzy sztucznej inteligencji.

Kuratorami tegorocznej edycji festiwalu jest duet z Berlina: Felix Hardmood Beck oraz Regina Tetens, reprezentujący berliński kolektyw artystyczny ART+COM Studios, składający się z grupy interdyscyplinarnych artystów, architektów, hakerów i projektantów.

Wystawa główna Re_ maunfact odwołuje się do przeszłych, obecnych, a także przyszłych rozwiązań technologicznych oraz do wpływu, jaki wywierają na kulturalne życie społeczeństw i sztukę współczesną. Re_ manufact jest próbą diagnozy procesu, w którym „stare" rozwiązania odchodzą w zapomnienie, a „nowe" determinują nasze jutro. Podstawowym pytaniem, na które artyści szukają odpowiedzi, jest gdzie - w codziennym życiu, w przedmiotach, których używamy - możemy odnaleźć „stare" i w jaki sposób dzięki niemu rozwijamy się i tworzymy. W prezentowanych pracach istotny jest sposób, w jaki najnowsze technologie wpływają na rzeczywistość oraz jak umożliwiają projektowanie przyszłości.

Re_ maunfact odnosi się także do miasta Szczecin, które nieustannie podlega przeobrażeniom i wciąż się zmienia. Miasto stało się inspiracją dla Feliksa Becka, który odwiedził je w 2013 roku podczas 5. edycji festiwalu digitalia. Wówczas prezentował swoją pracę jako artysta, ale wędrówki po zakątkach metropolii stały się dla niego inspiracją do stworzenia koncepcji Re_ manufact. Festiwal, oprócz wystawy głównej, składa się z kilku części w ramach których odbędą się wernisaże, koncerty, warsztaty, debata oraz szereg działań skierowanych do najmłodszych.


Międzynarodowy Festiwal Sztuki Digitalnej „digital_ia 15", „RE_MANUFACT" / „How much old is a new?", 13muz, pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin , 23-24.10.2015