GALERIA FILMU

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Galeria Filmu to propozycja wprowadzenia filmu w obręb muzeum sztuki - nie jest to jednak wydarzenie czasowe, ani też funkcjonujące autonomicznie kino studyjne, ale wytwarzana na bieżąco płaszczyzna intermedialności i mediacji, wymiany wiedzy i sposobów widzenia, która na trwałe wpłynie na optykę i symboliczną przestrzeń Muzeum Narodowego w Krakowie.

GALERIA FILMU

Galeria Filmu to zainicjowane w 2010 roku działanie towarzyszące Galerii Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie, które poprzez odwołanie do medium filmowego, poszerza możliwość aktywnego poznawania sztuk wizualnych. Galeria Filmu ma charakter edukacyjny - ułatwia zrozumienie współczesnych trendów w badaniach aktualnych działań artystycznych i filmowych, przybliża kontekst praktyk zarówno artystów wizualnych jak i twórców filmowych oraz wskazuje na różne sposoby odbioru sztuki. Stanowi łącznik między artystami, kuratorami, krytykami a publicznością odwiedzającą Muzeum Narodowe w Krakowie. Poszerza kompetencje odbiorców, zachęca do aktywniejszego kontaktu zarówno ze sztuką współczesną, jak i z interesującymi działaniami filmowymi.

GALERIA FILMU

Druga edycja Galerii Filmu jest kontynuacją formuły cyklicznych autorskich wykładów - każdy z czterech wykładowców poprowadzi cykl czterech okołofilmowych spotkań: Katarzyna Czeczot cykl „Kino i hipnoza", Samuel Nowak - „Seks, przemoc i przyjemności kina popularnego", Ewa Opałka - „Born in Flames - wizerunki potwornych kobiet", Joanna Ostrowska - „Wizerunki kobiety we współczesnych konfliktach zbrojnych -KINO. Jugosławia, Rwanda, Izrael"). Wzmocnienie interdyscyplinarnego charakteru działania przez pojawienie się zagadnień z zakresu kultury popularnej oraz wątku metamedialnego sprawia, że głównym edukacyjnym założeniem Galerii Filmu jest uwrażliwienie publiczności na charakter relacji pomiędzy medium filmowym a sztukami wizualnymi, między tradycyjnymi dziełami i tekstami kultury a nowymi narzędziami ich opisu i badania. Zaproszeni wykładowcy zaznaczą interesujące obszary badań nad sztuką i filmem oraz badań kulturowych, które, często nie odnosząc się wprost do konkretnych działań artystów sztuk wizualnych, pozwolą zapoznać się z kontekstami, do których sztuka aktualna bezpośrednio się odnosi.

GALERIA FILMU

Tym samym Galeria Filmu wykracza z jednej strony poza prostą formułę ulokowanego w instytucji sztuki DKF-u czy wprowadzonego w obręb instytucji kina nastawionego na prezentację najgorętszych tytułów z konkursowych zestawień festiwali filmowych, ale we współpracy publiczności i prowadzących spotkania kształtowana jest jako płaszczyzna wytwarzania języka, który umiejętnie i adekwatnie pośredniczyłby między dyskursem współczesnych sztuk wizualnych a medium filmowym.

GALERIA FILMU

Wykłady poprowadzą: Katarzyna Czeczot (cykl „Kino i hipnoza", Samuel Nowak (cykl „Seks, przemoc i przyjemności kina popularnego", Ewa Opałka „Born in Flames" - wizerunki potwornych kobiet",Joanna Ostrowska (cykl „Wizerunki kobiety we współczesnych konfliktach zbrojnych -KINO. Jugosławia, Rwanda, Izrael").

GALERIA FILMU

PODEJRZANE

Galeria Filmu zapowiada także kolejny, rozpoczynający się w czerwcu projekt pt. Podejrzane (nawiązujący do wpisanego w sytuację projekcji voyeuryzmu), który umożliwi publiczności skonfrontowanie się z tym, czego współcześni polscy artyści poszukują w kinie, zaobserwowania, jakiego rodzaju inspiracje czerpią ze sztuki filmowej. Szperając wraz z artystami w ich prywatnych kolekcjach filmowych, zwrócimy uwagę na unikatowe okazy, jak również niebanalne skojarzenia łączące w artystycznej wyobraźni często pozornie bardzo odległe utwory. Dzięki temu, oprócz przyjemności, jaką publiczność czerpać będzie z bardziej intymnej niż w przypadku zwiedzania muzeum, relacji z działaniami artystów, widzowie będą mieli okazję umieścić je w szerokim kontekście hybrydycznej i intermedialnej kultury współczesnej.
W Podejrzanych udział wezmą: Agnieszka Brzeżańska, Maurycy Gomulicki, Łukasz Jastrubczak, Aleksandra Waliszewska.

GALERIA FILMU