Więcej kultury w polityce spójności UE!

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Z rosnącym niepokojem obserwujemy plany pominięcia kultury w projektach polityki spójności Unii Europejskiej na lata 2014-2020.  Zapisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego zawierają wprawdzie wzmiankę o konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego, jednak nie ma w nich ani słowa o rozwoju infrastruktury kulturalnej, przemysłów kultury czy edukacji kulturalnej. W stosunku do obecnej perspektywy budżetowej jest to niewątpliwy regres.

Można odnieść wrażenie, że dotychczasowe apele Rady Europy, by wykorzystać fundusze strukturalne do finansowania kultury jako czynnika „rozwoju regionów i miast" zostały zignorowane, podobnie jak analizy The Budapest Observatory i manifesty Culture Action Europe w sprawie uznania społecznej roli i znaczenia kultury. W zapomnienie poszedł Europejski Rok Kreatywności i Innowacyjności - słowo „kreatywność" nie pada ani razu w nowym pakiecie legislacyjnym polityki spójności 2014-2020.

A przecież projekty współfinansowane z funduszy europejskich, zwłaszcza funduszy strukturalnych, wydatnie przyczyniają się do wzrostu ekonomicznego, tworzenia nowych miejsc pracy, rozwoju miast i kształtowania kompetencji społecznych. Potwierdzają to nie tylko badania zlecone przez Komisję Europejską, ale liczne konkretne przykłady.

Apelujemy więc do wszystkich krajów członkowskich i do Parlamentu Europejskiego o wprowadzenie zmian w zapisach EFRR i EFS, które uwzględniłyby rolę kultury jako czynnika wspierającego innowację i kreatywne rozwiązania dla stojących przed nami nowych wyzwań społecznych.

Nie pozwólmy, by stwierdzenie Philippa Kerna, że „Strategia UE 2020 to architektura bez kultury" stało się faktem.

Kontynuując tematy podjęte podczas Europejskiego Kongresu Kultury, zapraszamy Was do udziału w toczącej się właśnie dyskusji o budżecie UE. Możecie to zrobić podpisując petycję dotyczącą uwzględnienia kultury w środkach funduszy strukturalnych na stronie internetowej EKK

http://www.culturecongress.eu/europa/petycja.

Podpisujcie i wysyłajcie dalej!