Konstrukcja w Procesie 1981

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
KONSTRUKCJA W PROCESIE 1981 -

WSPÓLNOTA, KTÓRA NADESZŁA?

SPOTKANIA, WYKŁADY, DYSKUSJE

Ostatni weekend przez zakończeniem wystawy Konstrukcja w Procesie 1981 - wspólnota, która nadeszła? będzie unikalną okazją do spotkania z bohaterami legendarnego wydarzenia sprzed trzydziestu lat. Na zaproszenie Muzeum Sztuki, Łódź odwiedzą twórcy, organizatorzy i świadkowie historycznej Konstrukcji... W ramach otwartych dla publiczności spotkań i dyskusji nie tylko przywołają niezwykłą, historyczną inicjatywę, ale i zastanowią się, wspólnie z historykami sztuki i młodym pokoleniem badaczy, czy i jak sztuka może dziś organizować na nowo wspólnotę społeczno-polityczną.

Spotkania, wykłady, dyskusje i performance będą miały miejsce w dniach 27-29 maja - zarówno w ms2, jak i PWSFTviT. Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia oraz do uczestnictwa w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

piątek, 27 maja

9 pól. Performance Serviego Janssena

PWSFTviT, Targowa 61/63, budynek Z

g. 19.00

Servie Janssen - holenderski artysta, który od lat 70. pracuje z wideo i performance. Zajmuje się także malarstwem, rysunkiem, instalacjami, pisze oraz projektuje książki artystyczne. Janssen wykładał na Minerva Academy w Groningen i uczestniczył w wielu międzynarodowych projektach.Mieszka i pracuje w Nijmegen.

sobota, 28 maja

Miško Šuvaković. Wykład: Sztuka i jej krytyczne konstrukcje w późnej Europie Wschodniej: Wszystko się zmienia.

ms2, Ogrodowa 19
godz. 11.00

Miško Šuvaković - filozof, teoretyk sztuki i artysta. Wykłada na University of Arts w Belgradzie. Jest autorem wielu publikacji dotyczących teorii sztuki i estetyki, m. in. „Epistemology of Art" (2008). Jego wykład będzie dotyczył definiowania zjawisk artystycznych jako politycznych, a społecznych w wymiarze estetycznym.

 

Dyskusje z udziałem artystów

W dyskusjach wezmą udział uczestnicy historycznej Konstrukcji w Procesie z 1981 roku: artyści  (Harmut Boehm, Peter Downsbrough, Servie Janssen, Tomasz Konart, Peter Lowe, David Rabinowitch, Yoshio Shirakawa), organizatorzy (Mariella Nitosławska, Ryszard Waśko) oraz związana z wydarzeniami krytyczka sztuki Anda Rottenberg.

1. Genealogie i konstrukcje

ms2, Ogrodowa 19
g. 12.30

Uczestnicy: Hartmut Boehm, Servie Janssen, Peter Lowe, Mariella Nitosławska, Anda Rottenberg

Moderator: Krzysztof Pijarski

Dyskusja w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

Celem dyskusji jest skonstruowanie kilku możliwych „genealogii" dla Konstrukcji w Procesie, która przez wiele lat funkcjonowała w sferze mitu. Przedmiotem debaty stanie się także sam status mitu. W rozmowie o genealogii punktem odniesienia będzie najprostsze i, w pewnym sensie oczywiste, spotkanie „Wschodu" z „Zachodem" oraz wszystkie związane z tym kwestie, takie jak: tradycja awangardy historycznej z jednej strony i spuścizna minimalizmu z drugiej, wspólnotowość kontra indywidualizm, koncepcja bricolage'u oraz improwizacja przeciwstawione precyzyjnej, mechanicznej produkcji form.

2. Tożsamość w procesie

ms2, Ogrodowa 19
g. 15.30

Uczestnicy: Peter Downsbrough, Tomasz Konart, David Rabinowitch, Yoshio Shirakawa,Ryszard Waśko

Moderator: Zofia Maria Cielątkowska

Dyskusja w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

Konstrukcja w Procesie jest po prostu świadomym działaniem. Kto, jeśli nie artyści, powinien bronić świadomego działania?" - mówił Ryszard Waśko w wywiadzie dla Art in America (Art in America, March 2001. p.63.).

Świadome działanie wiąże się z refleksją na temat rzeczywistości i wpisane jest w kontekst warunków społeczno-polityczno-kulturowych. Artyści, którzy brali udział w Konstrukcji w Procesie pochodzili z bardzo różnych krajów, środowisk, kultur, tworzyli w różnych materiach, a jednak w ramach tego wydarzenia potrafili stworzyć pewien rodzaj wspólnoty. Zastanawiając się nad tym
z perspektywy czasu, należałoby zapytać ich o filozoficzno-kulturowe inspiracje,  o rozumienie samego pojęcia procesu, a także o to, czy „świadome działanie" dziś różni się od tego sprzed 30 lat.

 

Dyskusja: Skuteczność sztuki

ms2, Ogrodowa 19
g. 17.00

Uczestnicy: Paweł Kowzan, Paweł Mościcki, Marcin Polak, Jan Sowa

Moderator: Tomasz Załuski

Dyskusja w języku polskim.

 

Czy sztuka może być „skuteczna"? Na ile skutecznie może ona dziś oddziaływać
na pozaartystyczną sferę publiczną - w jej aspekcie kulturowym, ekonomicznym i społeczno-politycznym? Czy jest to skuteczność „realna" czy też „symboliczna"? Czy w sztuce polskiej ostatnich lat można odnaleźć przykłady takich skutecznych działań? Jakie przyniosły efekty?

 

 

niedziela, 29 maja

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Konstrukcja w Procesie 1981 - wspólnota, która nadeszła?

ms2, Ogrodowa 19
g. 16.00

Po wystawie Konstrukcja w Procesie 1981 - wspólnota, która nadeszła? oprowadzi jedna z kuratorek wystawy - Anna Saciuk-Gąsowska. Projekt nawiązuje do legendarnej międzynarodowej wystawy, otwartej w Łodzi niespełna dwa miesiące przed ogłoszeniem stanu wojennego. Trzydzieści lat później jeszcze raz stawiamy pytanie o to, w jaki sposób kultura może kształtować rzeczywistość społeczno-polityczną.