Felieton

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Trudna niezależność. O niezależnych przestrzeniach artystycznych

Co to właściwie jest project space?
Niezależne przestrzenie artystyczne, które określa się także jako project space, artist-run-initiative/ bądź gallery/ bądź space, galeria autorska, inicjatywa artystów czy galeria artystów powstają z potrzeby przeciwstawienia się głównym narracjom sztuki, prezentowanym przez instytucje publiczne. Powody owego „buntu" mają różne podłoża - od politycznych czy ideologicznych, poprzez ekonomiczne, aż po społeczne.

Docenić modernistyczną architekturę

W Palm Springs w Kalifornii odbyła się szósta, jesienna edycja najważniejszego wydarzenia dla miłośników stylu mid-century modern w architekturze i designie – Modernism Week Fall Preview.

Sztuka dziejąca się tu i teraz. Rozmowa o performansie z Aleksandrą Kubiak

Łukasz Musielak: Niedawno w BWA w Zielonej Górze zakończył się projekt „Trzy Czte Ry! Performance!", w którego ramach przez kilka miesięcy mogliśmy obcować z polskim performansem.

A i my tu cytomy gazety i syćko wiemy

Trudno by było o lepszy moment i miejsce. Po wiejskim kąciku na "Co widać" w MSN i pamiętnej książce Andrzeja Ledera temat wsi, jej historycznej i współczesnej roli w konstrukcji polskiej tożsamości pozostaje wciąż nośny. Jednocześnie początek zainteresowania tą tematyką jest już na tyle odległy, by można się było pokusić o znaczące przewartościowania lub choćby uzupełnienie dotychczasowego dyskursu.

Chwastem w pomnik

Wrzesień 2014. Polana Jaworzynka, Tatry Zachodnie, teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Członkowie dwudziestu dwóch rodzin będących niegdyś właścicielami tych ziem spotykają się po raz pierwszy od lat. Rozmawiają, jedzą, a na zakończenie wspólnie koszą trawę.

Bruszewski pokazuje język

Fundacja Arton zasłużyła się w dokumentowaniu i promowaniu największych indywidualistów (a zarazem intelektualistów) sztuki polskiej, takich choćby jak Jan Świdziński, Paweł Kwiek, Zdzisław Jurkiewicz czy Józef Robakowski. Nic więc dziwnego, że kolejną publikację Fundacja poświęciła Wojciechowi Bruszewskiemu

Glosa do cenzury sztuki

W gdańskiej ASP jeszcze do 28 sierpnia trwa wystawa "Najlepsze dyplomy 2015". Zgodnie z tytułem jest ona prezentacją wybranych prac dyplomowych ze wszystkich uczelni artystycznych w Polsce. Z otwarciem wystawy związana była pewna kontrowersja. Otóż jedna z prac została przeniesiona do pobliskich pomieszczeń Galerii Miejskiej, co Kamil Kuskowski określił aktem cenzury

Trzeba być ciekawym. Rozmowa z Thomasem Phiferem

[EN] Zofia Maria Cielątkowska: Zarówno na spotkaniu, jak i wywiadach wiele mówiłeś o specyficznej energii Warszawy; gdzie, czy może bardziej, jak ją widzisz?

Tychy - historia sztuki w przestrzeni miasta

Pierwsze skojarzenia związane z Tychami to kultowy tyski browar, trolejbus i osiedla mieszkaniowe nazwane kolejnymi literami alfabetu.