Podyplomowe Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

W ciągu ostatniej dekady doszło do znaczącej zmiany w pracy zawodowej historyka sztuki, zajmującego się sztuką współczesną. Obok tradycyjnych ścieżek kariery, takich jak praca naukowa na uczelni lub w muzeum, powstała nowa profesja "kuratora", łącząca działalność o charakterze badawczym z aktywnym uczestnictwem w życiu artystycznym. Podstawowym zadaniem kuratora jest aranżowanie wystaw sztuki współczesnej i inicjowanie towarzyszącego im programu badawczego. Kurator nie jest tylko i wyłącznie następcą muzealnego kustosza, a jego działalność nie ogranicza się do koordynowania organizacji wystaw. Kuratorzy powinni bowiem współtworzyć współczesne zjawiska artystyczne, a także intensyfikować wymianę artystyczną i kontakty między różnymi środowiskami twórczymi, zajmującymi się odmiennymi dziedzinami twórczości (sztuki wizualne, film, muzyka, architektura etc.). Działalność kuratorów uzupełnia funkcjonujące dotąd, tradycyjne instytucje życia kulturalnego (muzeum, galeria) i nadaje im nową dynamikę. Kuratorzy mogą w bardziej bezpośredni i elastyczny sposób reagować na powstającą współcześnie sztukę, której charakter wymaga nowego, niekonwencjonalnego języka opisu i nowego podejścia ze strony instytucji zajmujących się prezentacją i komentowaniem sztuki współczesnej.

Studia magisterskie i doktoranckie z historii sztuki nie przygotowują do wykonywania zawodu kuratora i nie jest to ich celem. Stąd też konieczność utworzenia jednorocznych studiów podyplomowych, które przygotowywałyby do profesjonalnej pracy kuratorskiej. Z uwagi na interdyscyplinarny charakter studiów, są one otwarte dla absolwentów studiów magisterskich wszystkich kierunków, którzy wykażą się znajomością współczesnej historii sztuki i humanistyki. Studia doskonalą wiedzę na temat głównych nurtów w dziedzinie sztuki współczesnej, metod jej badania i krytycznej analizy. Obok przedmiotów teoretycznych, istotną częścią programu jest przekazanie studentom praktycznych informacji na temat organizacji wystaw oraz funkcjonowania instytucji kultury w Polsce i na świecie. Poza tym przez dwa semestry studenci pracują będą nad własnym projektem kuratorskim, pod opieką wybranych kuratorów. Projekt ten będzie podstawą uzyskania dyplomu ukończenia studiów. Na zakończenie studiów najlepszy projekt kuratorski będzie mieć szansę realizacji w jednej z krakowskich galerii.

Otwarcie studiów kuratorskich wiąże się także ze zmianą na rynku pracy dla absolwentów historii sztuki przede wszystkim, ale również dla absolwentów innych kierunków humanistycznych, zajmujących się sztuką współczesną. Wobec planów reformy instytucji kultury w Polsce i planów tworzenia nowych muzeów, w tym muzeów sztuki nowoczesnej, powstawać będzie nowy rynek pracy, na którym powinni konkurować przygotowani do wykonywania zawodu profesjonaliści, współtworzący programy działania istniejących i nowych instytucji.

Studia kuratorskie w Instytucie Historii Sztuki UJ mają nie tylko przygotowywać do wykonywania określonego zawodu, ale także dać studentom możliwość poznania różnorodnych metod komentowania sztuki współczesnej i pracy nad jej kształtowaniem. Zajęcia rozpoczynają się w październiku 2005 r., zatem jest ostatnia chwila na podjęcie decyzji.

Szczegóły na stronie www.studiakuratorskie.studies.uj.edu.pl