Ajababy

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Tak nazwany jest projekt Angeliki Fojtuch, pokazywany obecnie w toruńskiej Galerii Wozownia. Wystawa jest częścią realizowanego przez Małgorzatę Jankowską cyklu "Projekt Wozownia, Laboratorium sztuki", w którym przedstawia twórczość artystek najmłodszego pokolenia. Wcześniej w ramach tego cyklu pokazano instalację graficzną Agaty Dworzak i filmy Lux 2 Małgorzaty Dobek.

Angelika Fojtuch prezentuje jeden obiekt ze swojej "kolekcji"- "BABY myślą wiadomo o czym" (pokazywany już w krakowskiej Galerii Lokal w ramach projektu "Święto kobiet" w 2004 roku). Tym razem ten gipsowy model macicy otulony w wełniany sweterek (zachowany z dzieciństwa, a wykonany przez babcię artystki) zaistniał w trochę inny, ciekawszy sposób. Przy wejściu do ciemnego pomieszczenia artystka wręcza widzowi - wyglądające jak zabawki - plastikową lornetkę i latarkę. W ścianie naprzeciw wejścia znajduje się szczelina z "tajemnicą", którą trzeba odkryć właśnie za pomocą lornetki i latarki. Widzowie, od kilkuletniej dziewczynki po starszych ludzi, z zapałem podejmują rolę odkrywców i schyleni, na kolanach lub leżąc próbują ujrzeć ukryty przedmiot. A tam, w małej ciemnej szparce znajdują ... biologiczną formę zaszytą w miękki, moherowy biały sweterek. Jedni są zaskoczeni, inni trochę zniesmaczeni i nie rozumiejący, a niektórzy wręcz rozkoszują się nową sytuacją, chcą pogłaskać obiekt i poczuć jego miękkość.

Waginalna forma i użyty materiał nawiązują ironicznie do "kobiecej" poetyki. Angelika Fojtuch opakowała swój obiekt w dziecięcy sweterek, robiony ręcznie na drutach, tę technikę stosuje już od pewnego czasu - w jej bawełniane futerały zaszyte są plastikowe, dziecięce zabawki stanowiące substytut świata dorosłych. (m. in: pistolet, koło ratunkowe, samochód, lalki Barbie i Kena). Ręczna robota podkreśla również domowy charakter i uwikłanie kobiety (i nawiązuje do ręcznych robótek Julity Wójcik: Misie - 2000, Obrus - 2001 i ubrań-obiektów Małgorzaty Markiewicz - Sweterek dla dwojga - 2001, Pajęczyna - 2003).

Angelika Fojtuch ukończyła PLSP w Gdyni-Orłowie. Jej praca dyplomowa została wyróżniona reportażem "Absolwenci" w TV Gdańsk. Obecnie studiuje w ramach indywidualnego toku na UMK Toruń, ASP Kraków i ASP Gdańsk.

Angelika Fojtuch & Krzysztof Topolski, AJABABY,
Galeria Sztuki Wozownia, Toruń, ul Rabiańska 20
wystawa czynna do 15 marca

Angelika Fojtuch, AJABABY, fot. Anna Dzierżyc-Horniak
AJABABY, fot. Anna Dzierżyc-Horniak

Angelika Fojtuch, AJABABY, fot. Anna Dzierżyc-Horniak
AJABABY, fot. Anna Dzierżyc-Horniak