Wkrótce inauguracja działalności Creative Commons Polska

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

"Żyjemy w czasach, w których ograniczony repertuar garstki masowych nadawców może zastąpić obfita i różnorodna oferta pochodząca od wielu różnych twórców. Internet wspiera bowiem nie tylko innowację techniczną, ale też ponowny rozkwit kultury oddolnej, sztuki ludowej. Niestety, żyjemy też w czasach, w których system własności intelektualnej w dotychczas niespotykanym stopniu ogranicza wspólną kulturę."

"Od 2001 roku prawnicy, naukowcy i działacze związani z amerykańską organizacją Creative Commons tworzą rodzinę nowych licencji będących alternatywą wobec coraz bardziej restrykcyjnej polityki z jednej strony i bezprawnego użycia cudzych dzieł z drugiej. Licencje te mogą być przydatne dla rzeszy twórców, instytucji kulturalnych i edukacyjnych czy nawet firm komercyjnych. Wszelkiego rodzaju twórczość może zostać udostępniona na licencjach Creative Commons na przykład bez zakazu użyć niekomercyjnych, samplowania czy tworzenia utworów pochodnych. W ostatnim roku nastąpił gwałtowny rozwój Creative Commons, napędzany przez pączkujące na całym świecie oddziały, które dostosowują licencje do specyfiki poszczególnych systemów prawnych."

Alek Tarkowski, "Radosna rewolucja, wolna kultura", Obieg nr 2(70)2004

23 kwietnia - nastąpi otwarcie Creative Commons Polska.
W związku z tym chcemy poinformować o najważniejszych sprawach związanych z tym przedsięwzięciem:

1. Zespół prawników z Uniwersytetu Jagiellońskiego pod przewodnictwem prof. Elżbiety Traple dokonał tłumaczenia licencji Creative Commons Attribution-Non Commercial-Share Alike. Tekst licencji jest dostępny (w wersji polskiej i angielskiej) na stronie http://creativecommons.org/worldwide/pl/.

Zapraszamy do zapoznania się z jej treścią i wzięcia udziału w dyskusji, którą rozpoczynamy na liście dyskusyjnej cc-pl. Efektem dyskusji będzie stworzenie ostatecznej wersji licencji. Wszystkie osoby zainteresowane otrzymywaniem dalszych wiadomości o CC Polska prosimy o zapisanie się na listę.

2. Serdecznie zapraszamy na otwarcie Creative Commons Polska. Imprezę, która odbędzie się 23 kwietnia w Bunkrze Sztuki w Krakowie, uświetni swoja obecnością prof. Lawrence Lessig, założyciel Creative Commons.

Otwarcie towarzyszy Miedzynarodowej Konferencji Prawa Autorskiego zatytułowanej "Dokąd zmierza prawo autorskie we współczesnym świecie?" , organizowanej przez Sekcje Praw Autorskich i Nowych Technologii TBSP na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zapraszamy również na konferencje prasowa prof. Lessiga (22 kwietnia, Biblioteka Jagiellońska). Dokładny program otwarcia dostępny jest pod adresem http://creativecommons.pl/program-otwarcia.

3. Pod koniec kwietnia ukaże się książka Lawrence'a Lessiga pt. "Wolna kultura", przetłumaczona przez zespół tłumaczy - wolontariuszy (http://terminal.n17.waw.pl/freeculture/). Książka wydana w wersji drukowanej przez wydawnictwo WSiP, a w internecie dostępna będzie na licencji CC. Przy okazji otwarcia CC Polska w Krakowie odbędzie się również promocja tej książki.

4. Fundacja Otwarty Kod Kultury, instytucjonalny partner CC Polska, posiada od 8 marca 2005 status organizacji pożytku publicznego, dzięki czemu można przekazać 1 procent podatku na cel projektu Creative Commons Polska. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://fundacja.czasopism.pl/pl/cc/.

Bardzo zależy nam, aby idea Creative Commons dotarła do wielu środowisk w Polsce i stała się przedmiotem szerokiej dyskusji przedstawicieli różnych kręgów zainteresowanych promocja kultury i twórczości. Tych z Państwa, którzy chcieliby indywidualnie bądź w imieniu swojej instytucji zaangazować się w działalność CC Polska bardzo prosimy o kontakt. W szczególności zbieramy informacje o powstających projektach wykorzystujących licencje CC - chcielibyśmy je zareklamować przy okazji kwietniowego otwarcia.

Wszystkie dodatkowe informacje znajdują się na stronie www.creativecommons.pl.

Justyna Hofmokl, Alek Tarkowski - koordynatorzy Creative Commons Polska