Gigantyczne ucho Kozakiewicza

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
Jarosław Kozakiewicz, Projekt Mars, zdjęcia makiety, 2003.
Jarosław Kozakiewicz, Projekt Mars, zdjęcia makiety, 2003.

Gigantyczne ucho, zaprojektowane przez polskiego artystę Jarosława Kozakiewicza, tworzone jest z olbrzymich ilości ziemi w Niemczech.

Koncepcję "Pejzaży", systemu sztucznie ukształtowanych form krajobrazowych, Jarosław Kozakiewicz opracował już w 1998 roku, a w następnych latach prezentował w postaci makiet na wielu wystawach. Ideą projektu jest stworzenie w różnych punktach Europy struktur krajobrazu odtwarzających kształty tych ludzkich organów, które prowadzą do wnętrza ciała. Poszczególnym organom przyporządkowane zostały planety Układu Słonecznego, a lokalizacja projektowanych form krajobrazu wynikałaby z rzutowania na mapę Europy schematu jego orbit.

Boxberg, Projekt Mars, budowa 2004
Boxberg, Projekt Mars, budowa 2004

W 2003 roku koncepcja "Pejzaży" zgłoszona została do konkursu na artystyczny projekt dla parku krajobrazowego w okolicach jeziora Baerwalder See na Pojezierzu Łużyckim. Na terenach tych, zniszczonych przez kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego, środowisko naturalne poddawane jest rekultywacji i zagospodarowaniu nastawionemu na turystykę. Międzynarodowe gremium kuratorów wybrało do realizacji jeden z elementów "Pejzaży" Kozakiewcza, nazywający się "Mars", a przedstawiający olbrzymie ucho. Powstaną sztucznie usypane wzniesienia, w najwyższym punkcie sięgające 18 metrów, odtwarzające formę małżowiny lewego ucha. Ta land-artowska realizacja mieć będzie 350 m długości i 250 m szerokości. Jej przyszli widzowie, podróżując po niej, widzieć będą dookoła krajobraz o antropomorficznym charakterze, ale nawet wspinając się na najwyższy punkt tej rzeźby z ziemi, nie będą mogli zobaczyć jej w całości; będą potrzebowali do tego trochę wyobraźni. Widok całości, tak jak w wypadku np. "Spiralnej Grobli" Roberta Smithsona, będzie dostępny tylko z lotu ptaka. Realizacja Kozakiewicza będzie też oczywiście widoczna dla satelitów na orbicie okołoziemskiej.

Styczeń 2005
Styczeń 2005

Kurator projektu i przedstawiciele władz lokalnych Saksonii obecni na konferencji prasowej w Zachęcie poinformowali, że w ubiegłym roku rozpoczęto energicznie realizację. Planowany termin zakończenia tej inwestycji to koniec 2006 roku, a jej koszt zamknie się sumą pomiędzy 800 000 a 1 mln Euro. Wewnątrz ucha powstanie zagłębiony poniżej poziomu ziemi amfiteatr (planowane zakończenie budowy to rok 2010). Realizacja będzie zapewne atrakcją turystyczną, a jej sens artystyczny rysuje się już dziś interesująco.