FOKUS nr 1/2010 - Tożsamości żydowskie a ruch awangardowy w Polsce

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Intertekst awangardy. Z Jarosławem Suchanem rozmawia Grzegorz Borkowski

Agnieszka Rejniak-Majewska, Nowoczesność i tożsamość

Gail Levin, Świecka sztuka żydowska: tożsamość żydowska w kontekście kosmopolityzmu


Fokus reaktywacja
Uważni czytelnicy "Obiegu" zapewne zauważyli jakiś czas temu zniknięcie rubryki "Fokus". To chwilowe wahnięcie redakcji nie oznaczało bynajmniej odejścia od idei jaka "Fokusowi" od początku przyświecała. "Fokus" było to narzędzie do scalania rozproszonych tekstów dotyczących wybranych zagadnień takich jak: dehistoryzacje, bio art, muzealizm czy performans. Teraz rozwijamy ten zamysł. Kolejne tematyczne "Fokusy" będą pojawiały się wymiennie z numerami "Artmixu" redagowanego przez Izabelę Kowalczyk i Edytę Zierkiewicz. Mamy nadzieję, że to rozszerzenie formuły "Obiegu" jeszcze bardziej zdynamizuje stronę i dostarczy czytelnikom porcję dyskusyjnego materiału.


Tożsamości żydowskie a ruch awangardowy w Polsce
Tematem pierwszego numeru jest fokus na zagadnienie postawione przez projekt "POLAK, ŻYD, ARTYSTA. Tożsamość a awangarda" realizowany przez Muzeum Sztuki w Łodzi w formie wystawy, konferencji i publikacji. Kuratorzy projektu - Joanna Ritt i Jarosław Suchan - podjęli temat roli, jaką w działalności artystów, krytyków i historyków odegrała ich niejednokrotnie "zapomniana" żydowska tożsamość. Temat o tyle nieoczywisty, że niemal wszystkie ruchy awangardowe deklarowały internacjonalizm i obojętność na narodowe czy religijne różnice. A jednak pomijając kwestie - zróżnicowanych, ale jednak - tożsamości narodowych nie sposób w pełni awangardy zrozumieć. "Wystawa - jak piszą jej kuratorzy - pyta o to, jak owa tożsamość jest konstruowana, jaki rodzaj wspólnotowych doświadczeń ją określa, jak silnie determinuje ją przynależność do kultury diaspory a jak bardzo wysiłki zmierzające do jej przekroczenia". Zagadnienia te w historii awangardy w Polsce z pewnością nie były dotąd w dostatecznym stopniu artykułowane a i sama definicja tożsamości żydowskich jest przedmiotem niezakończonej dyskusji.

Grzegorz Borkowski


Polak, Żyd, Artysta. Tożsamość a awangarda

kuratorzy: Joanna Ritt, Jarosław Suchan
artyści: Henryk Berlewi, Sasza Blonder, Henryk Gottlieb Otto Hahn, Jung Idysz, Ludwik Lille, Bruno Schulz, Jonasz Stern, Samuel Szczekacz, Marek Włodarski, Teresa Żarnowerówna
konferencja: 15-17.10.09
wystawa: 17.10.09 - 31.01. 2010
Muzeum Sztuki, ms2, Łódź, http://www.msl.org.pl/

Polak, Żyd, Artysta. Tożsamość a awangarda
Polak, Żyd, Artysta. Tożsamość a awangarda