SURVIVAL 7. - ogłoszonie konkursu na realizacje artystyczne.

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
SURVIVAL 7. - ogłoszonie konkursu na realizacje artystyczne.

Rusza siódma edycja Przeglądu Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL. Od 1 lutego artyści, tworzący w obszarze sztuki publicznej i przestrzeni miejskiej, mogą zgłaszać swój udział w konkursie na realizacje artystyczne, które zostaną zaprezentowane w trakcie Przeglądu w czerwcu 2009. W tym roku obszarem działań artystycznych będzie zabytkowy Pawilon Czterech Kopuł, część Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, miejsce niezwykłe i tajemnicze, uchwycone na kilka chwil przed generalnym remontem.

Do kolejnej, siódmej już edycji wrocławskiego festiwalu sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej zaproszeni są zarówno młodzi, początkujący twórcy, jak i uznani, dojrzali artyści. Wspólnym mianownikiem i niejako cechą wyróżniającą SURVIVAL oraz artystów z nim współpracujących jest „młodość" rozumiana nie jako cezura wieku, lecz jako związek ze współczesnymi strategiami twórczymi i aktualną problematyką artystyczną. Szukamy twórców otwartych, bezkompromisowych, gotowych na podejmowanie dialogu, wchodzenie w interakcję z odbiorcą, miejscem i jego historią... - mówi Michał Bieniek, artysta, kurator i jeden z twórców Przeglądu.

Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa znajdują się na stronie festiwalu: www.survival.art.pl. Zgłoszenia można nadsyłać od 01 lutego do 31 marca b.r. Organizatorzy zapewniają częściowy zwrot kosztów realizacji artystycznych zakwalifikowanych do SURVIVALU, bezpłatne noclegi dla ich twórców, publikacje pofestiwalowe.

Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL jest jednym z najciekawszych festiwali sztuki w Polsce, prezentującym prace współczesnych artystów. Ideą Przeglądu jest wprowadzenie problemów podnoszonych przez młodą współczesną sztukę do społecznego dyskursu i prowokowanie odbiorców do żywych reakcji - podkreśla Anna Kołodziejczyk, artystka, jeden z kuratorów festiwalu - Dlatego też przedsięwzięcie realizowane jest w przestrzeniach wychodzących poza tradycyjne instytucje wystawiennicze. Na potrzeby Przeglądu wybierane są budynki, kompleksy zabudowań, hale, które znajdują się w pobliżu głównych centrów wydarzeń, a także przestrzenie użyteczności pu¬blicznej, w których koncentruje się codzienne życie miasta. W tym roku SURVIVAL odbędzie się w przestrzeniach i otoczeniu wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, a główną rolę odegra w nim Pawilon Czterech Kopuł.

Organizatorem Przeglądu SURVIVAL jest Fundacja ART TRANSPARENT. Kuratorami generalnymi tegorocznego Przeglądu, jak w roku ubiegłym, są Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk. Siódmy SURVIVAL potrwa 4 dni, od 25 do 28 czerwca 2009 roku. Poza tradycyjną już dla Przeglądu Młodej Sztuki formułą prezentacji realizacji artystycznych w przestrzeni publicznej, organizatorzy przewidują również spektakularnie działający klub festiwalowy z koncertami muzycznej sceny alternatywnej, projekcjami filmów oraz kawiarnią festiwalową.

Kontakt:
Agata Makowska
Fundacja ART TRANSPARENT
a.makowska@arttransparent.org
501 76 56 36


SURVIVAL - przedsięwzięcie artystyczne organizowane przez wrocławską fundację ART TRANSPARENT. Pierwszy Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach odbył się w 2003 r.

SURVIVAL stawia na entuzjazm i nieograniczoną swobodę twórczą. Organizatorzy starają się zmierzyć z istotnym w Polsce problemem - nieznajomością współczesnej sztuki i dotyczących jej zagadnień, a przez to także brakiem zrozumienia dla form, jakie sztuka przybiera oraz narzędzi, którymi się posługuje. SURVIVAL operuje w otwartych przestrzeniach, które znajdując się w pobliżu głównych centrów wydarzeń, ogniskują codzienne życie miasta. Specyfika tych miejsc jest wykorzystywana przez artystów tworzących realizacje z gatunku: instalacja, environment, performance, video.

Nazwa Przeglądu - SURVIVAL - przywołuje skojarzenie ze sztuką przetrwania. Artyści prezentujący swoje prace w nieznanej wcześniej przestrzeni poddani są bezpośredniej konfrontacji z widzami. Sztuka prezentowana w przestrzeni publicznej może być narażona na ataki. Dla organizatorów istotę SURVIVALU stanowią dialog i aktywność - uczestników i widzów. SURVIVAL można także rozumieć jako zaproszenie do myślenia o sztuce współ¬czesnej - analizowania jej w kategoriach języka, wypowiedzi, komentarza. Pozostawia to wiele miejsca na improwizację, ugruntowanie lub zmianę własnych przekonań, każe sta¬wiać ciągłe pytania o sens sztuki, daje szansę sprawdzenia jej nośności, komunikatywno¬ści, znaczenia. Przegląd SURVIVAL to również ogromna możliwość dotarcia młodej sztuki do osób, które na co dzień nie mają dostępu do współczesnej twórczości.

Zamierzeniem organizatorów jest nawiązanie do podobnych przedsięwzięć orga-nizowanych w Berlinie czy Amsterdamie, które to - w czasie kilku dni trwania - zmieniają przestrzeń miejską (ulice, place, budynki) i tworzą specyficzne „dzielni¬ce sztuki". Dzięki specjalnej mapie widz/odbiorca „odkrywa" rozmieszczone w tej przestrzeni artystyczne realizacje.

ART TRANSPARENT - fundacja tworzona przez pracowników, absolwentów i studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersy¬tetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej. Fundacja stawia sobie za główny cel propa¬gowanie nowych zjawisk w kulturze i sztuce. Zadaniem ART TRANSPARENT jest wspiera¬nie twórczości młodych artystów i naukowców, a zwłaszcza tych spośród ich działań, które włączają nowoczesne media i sposoby efektywnej komunikacji, przyczyniając się w ten sposób do sformułowania płaszczyzny porozumienia między twórcą i widzem, komunikują¬cym i adresatem wypowiedzi. Fundacja prowadzi także jedną z prężniej rozwijających się wrocławskich galerii sztuki współczesnej: Mieszkanie Gepperta.
Tegorocznej edycji SURVIVALU wsparcia udzieli Wrocławskie Forum Festiwalowe - nowa instytucja kultury powołana niedawno we Wrocławiu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia.