Ulica Krochmalna – pierwsze spotkanie w nowym cyklu „Spojrzenia na warszawskie getto”

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie p.t. Ulica Krochmalna w nowym cyklu „Spojrzenie na warszawskie getto".

27 stycznia (wtorek), godz. 18.00, DSH, ul. Karowa 20 w Warszawie. WSTĘP WOLNY.

Prowadzi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, współautor książki Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście.

Jacek Leociak o cyklu „Spojrzenia na warszawskie getto":
„Będą to rozważania o getcie sfotografowanym i getcie opisanym, o getcie zapamiętanym i zapomnianym, o getcie istniejącym tam i wtedy oraz o nieistniejącym tu i teraz, a więc o miejscu po getcie. Punktem wyjścia do rozważań będą konkretne miejsca: ulice, place, kamienice. Przyglądając się im, spróbujemy dotrzeć do związanych z nimi ludzi, do ich doświadczeń, do tego co pozostało w indywidualnej i zbiorowej pamięci."

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie ulicy Krochmalnej. Ulicy Izaaka Singera, ulicy browarów i drobnych straganów, ulicy nędzy i przestępczości. Dawna Krochmalna rozciągająca się między pl. Żelaznej Bramy a Domem Sierot Korczaka już nie istnieje. Zostały tylko skrawki kamienic, jedne z nielicznych materialnych śladów getta. Spoglądając na zdjęcia, czytając dokumenty, relacje i zapisy literackie spróbujemy odtworzyć dramatyczne dzieje Krochmalnej za murami zamkniętej dzielnicy.

Spotkania w cyklu „Spojrzenie na warszawskie getto" odbywać się będą co drugi miesiąc w ostatni wtorek miesiąca w Domu Spotkań z Historią o godzinie 18.00.

***

Dom Spotkań z Historią (DSH) - instytucja kultury m.st. Warszawy - zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl