Trzy Czte Ry! Performance! Zielona Góra, już od 28.02.15

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

„Odkrycie wieloznaczności słowa 'scena' jest odkryciem banalnym, ale jako takie ma swoją specyficzną i pociągającą urodę. Więc czym jest dla mnie 'scena'? Miejscem też, ale przede wszystkim stanem świadomości i emocji, wyrozumowania i wyobraźni".*

W 2015 roku galeria BWA w Zielonej Górze obchodzi swoje 50. urodziny. Rocznicy towarzyszą dwie specjalnie na tę okazję przygotowane publikacje, opisujące istotne dla galerii i miasta cykle wystaw, sympozjów, spotkań artystów, krytyków i teoretyków sztuki - Złote Grono i Biennale Sztuki Nowej.

Obie imprezy w konstrukcji programów wspomagały się zaproszeniami do współpracy autorskich galerii, profesorów i ich akademickich pracowni a także krytyków, którzy proponowali artystów czy interesujące ich problemy teoretyczne. Takie modelowanie programu zapewniało spotkaniom świeżość, dynamikę a także pozwoliło włączyć do dyskusji peryferia, czy po prostu prowincje sztuki. Skorzystałam z tego schematu w projekcie „Trzy Czte Ry! Performance!"

W module tego projektu zatytułowanym „Scena miejsce wynegocjowane" wystąpią artyści zajmujący się sztuką performance: Małgorzata Michałowska, Przemysław Branas, Szymon Kula, Maja Ziarkowska, Zuzanna Czajkowska, Adam Gruba, Norbert Delman, Dariusz Kociński, Justyna Łoś, Agata Polny, Michał Fryc.

Artyści zostali nominowani przez: Waldemara Tatarczuka z Galerii Labirynt w Lublinie, Natalię Sielewicz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Grzegorza Borkowskiego z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Zbigniewa Sobczuka, niezależnego kuratora z Lublina oraz wykładowców z Pracowni Działań Performatywnych i Multimedialnych UAP z Poznania, Pracowni Sztuki Performance UAP Poznania, Pracowni Warsztaty Performance ASP Wrocławia, Pracowni Działań Audiowizualnych i Animacji AS ze Szczecina, Pracowni Działań Przestrzennych ASP z Warszawy, Zakładu Plastyki Intermedialnej UAM z Torunia, Pracowni Multimediów ASP w Łodzi.

W projekcie „Trzy Czte Ry! Performance!", który stawia pytanie o zasięg, rozwój i rozpoznanie działań w ramach sztuki performance w Polsce, znajdą się również: wykłady, pokazy filmów nawiązujące i reinterpretujące performance, o których w miarę upływu czasu będziemy Państwa informować.

* Jest to parafraza wypowiedzi Wojciecha Kozłowskiego i Leszka Krutulskiego - Krechowicza z roku 1987, za: „Przestrzeń społeczna. Historie mówione Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej", red. Piotr Słodkowski, wyd. Fundacja Salony, 2014, str. 281 przypis 9

„Trzy Czte Ry! Performance! Scena - miejsce wynegocjowane" rozpoczyna się w sobotę
w sobotę 28 lutego 2015, zapraszamy na dwa performance:

Przemysław Branas,"Übung"
rozpocznie się o 6:30 rano, będzie trwał ok. 12 godzin. Proces będzie można obserwować od godziny 12:00.

Maja Ziarkowska - „7, 6, 5. 4. 3, 2, 1... i?" rozpocznie się o 19:00 i będzie trwać 7 dni.

Info

Kuratorka projektu: Aleksandra Ola Kubiak
Związana z Galerią BWA oraz Fundacją Salony z Zielonej Góry gdzie mieszka i pracuje. Studiowała edukację artystyczną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W latach 2001-2013 tworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny. W 2010 roku artystka wznowiła działalność indywidualną, w której przenosi doświadczenie z pola performance na pracę z udziałem publiczności. Interesuje się społecznym oddziaływaniem sztuki. Działalność indywidualną poszerza o obiekty, realizacje fotograficzne i wideo. Od 2012 roku jest doktorantką na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, prowadzi zajęcia dydaktyczne na Wydziale Artystycznym w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ w Zielonej Górze.