Festiwal #nfcdab wrocław – Pierwsze biennale sztuki cyfrowej. Wrocław, 3-4.10.2014

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
„#nfcdab" prezentuje różnorodne przejawy sztuki cyfrowej wykorzystujące internetowe środki wyrazu, coraz szerzej dostępne dzięki rozwojowi urządzeń mobilnych.
Festiwal zainicjuje cykl eksperymentalnych wystaw, w ramach których prace artystów są dystrybuowane za pośrednictwem, opartych na systemie komunikacji bliskiego zasięgu NFC.
Tag to zwykle nalepka kilkucentymetrowej wielkości, łatwa do sformatowania i zapisania na niej przy pomocy telefonu: na przykład linku czy notatki. Na terenie całego świata środowisko związane z fenomenem NFC coraz intensywniej rozwija ekspansję nowo powstającej formy odbioru kultury, której istotę będziemy chcieli zaprezentować w ramach biennale. Wystarczy zbliżyć do tagu przystosowany do tego celu telefon, aby pobrać dane zapisane w postaci adresu internetowego lub wyświetlić na ekranie krótki tekst. Absolutny minimalizm formy prezentacji w połączeniu z niewielką ceną Tagu NFC sprawia, że praktycznie każdy jest w stanie zmaterializować własną koncepcję lub przekaz. Taki model ekspozycji czerpie z idei DIY („zrób to sam"), promuje niezależność i oferuje możliwość łatwego dzielenia się dorobkiem kultury w dowolnym miejscu i czasie.
Warto podkreślić, że po raz pierwszy na taką skalę, układy scalone zostaną wykorzystane nie tyle do zakodowania dodatkowych informacji o dziełach, jak to ma miejsce w galeriach i muzeach, ale do ekspozycji samych dzieł sztuki.
W wystawach festiwalowych swoje dokonania zaprezentuje 73 artystów (łącznie około 150 prac) z kilkunastu krajów świata, którzy zgłosili prace w ramach otwartego naboru przeprowadzonego na portalach internetowych Tumblr i Facebook.

Inauguracyjne wydarzenie imprezy odbędzie się w piątek, 3 października, na skwerze przy kawiarni Kalambur (na rogu ulic Kuźniczej i Uniwersyteckiej) we Wrocławiu. Będzie to wernisaż pokazu „Jestem tu zawsze dla Ciebie, nie ważne miejsce i czas", będącego próbą zaprezentowania wielości postaw twórczych artystów tworzących w sieci. Pozwoli on prześledzić aktualne kierunki sztuki cyfrowej online, trendy ekspresji wizualnej i sztuki generatywnej, a także przekonać się w jaki sposób artyści wykorzystują rozmaite programy, sieciowe boty i narzędzia programistyczne do tworzenia swoich prac.
Jeszcze tego samego dnia w tramwajach linii 31, 32 i 33 można będzie znaleźć znaczniki NFC, rozmieszczone w ramach projektu „Od A do B i z powrotem", przygotowanego przez Zsolta Mesterhazego, z holenderskiej fundacji Browser Based, we współpracy z wrocławskim Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym i NFCW Project. Ekspozycja ta będzie dostępna przez cały czas trwania festiwalu.
Również w piątek odbędą się zrealizowane we współpracy z Galerią Entropia warsztaty prezentujące koncepcję otwartej komunikacji „NFCDD".
Sobotnia prezentacja „Napisz mi/Przeczytaj mnie" w Przejściu Garncarskim, we wrocławskich Sukiennicach skupi się na ekspresji tekstowej, poezji wizualnej i innych minimalistycznych formach przekazu pisemnego, które można zawrzeć w 100 znakach. Jest ona ukłonem w stronę tekstowej postaci wczesnego Internetu.
Ostatni oficjalny pokaz odbędzie się w parku na Wyspie Słodowej i jest zatytułowany „facebook.art@park"(„fejsbuk.sztuka@park"). Jest to próba prezentacji postaw twórczych i ekspresji artystycznej osób obecnych na tym portalu społecznościowym. Dtychczas nikt nie podjął się organizacji wydarzenia ilustrującego zjawisko NFC w takiej skali.

Wszystkie pokazy są organizowane społecznie, jako działanie całkowicie niekomercyjne i non profit.

Pomysłodawcy i organizatorzy „#nfcdab wrocław 3-5.10.14": Małgorzata Rachańczyk i Dominik Podsiadły
email: nfcw.project@gmail.com
home: http://nfcwproject.tumblr.com/

#nfcdab
#nfcdab

YNFAB BRUNO
YNFAB BRUNO

Robert B Lisek
Robert B Lisek

Ryota Matsumoto
Ryota Matsumoto

Dombarra
Dombarra