Mediations Biennale

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Tegoroczna edycja Mediations Biennale odbywać się będzie pod hasłem „Kiedy Nigdzie staje się Tutaj", a umiejscowiona będzie wokół „Alei Sztuki" - w Muzeum Narodowym, Bibliotece Raczyńskich, Uniwersytecie Atystycznym w Poznaniu, Bazarze Poznańskim i ARTykwariacie, Centrum Handlowym Galeria MM, jak również w przestrzeniach Centrum Kultury Zamek i Galerii U Jezuitów. To tam znajdą się wystawy „Berlin Heist" (kuratorzy Shaheen Merali i Kerimcan Guleryuz), „Shifting Africa" (kurator Harro Schmidt) i „Granice Globalizacji" w ramach projektu „Polish Art Tomorrow" (kurator Sławomir Sobczak). Każda z wystaw opowie inną historię związaną z miejscem, z którego pochodzi, każda pokaże różnorodność kulturalną, społeczną, artystyczną, ekonomiczną czy geo-polityczną w kontekście postglobalnej rzeczywistości.

„W tegorocznej edycji Mediations Biennale po raz pierwszy w Polsce na tak szeroką skalę przedstawiona zostanie najnowsza sztuka z Afryki. Nowatorską koncepcją jest również prezentowanie, zamiast reklam związanych z biennale - dzieł sztuki w postaci wielkoformatowych bannerów umiejscowionych w przestrzeni publicznej" - mówi Tomasz Wendland, dyrektor biennale. „Bardzo ważnym wydarzeniem będzie także trzydniowa Konferencja Postglobal Future, analizująca zjawiska postglobalnych przemian, podczas której krytycy kultury i sztuki: Saul Ostrow z Nowego Jorku, Peter Funken z Berlina i Tomasz Wendland z Poznania stworzą platformę do dialogu na temat przyszłości".

Obok wystaw głównych i konferencji, 4. edycji Mediations Biennale będą towarzyszyć wydarzenia skierowane do zróżnicowanych grup odbiorców. Wymienić należy między innymi Klub Biennale zorganizowany na Placu Wolności i Program Edukacyjny dla dzieci i młodzieży pod kierunkiem Mamadou Diouf, znanego artysty z Senegalu od lat mieszkającego w Polsce.
Warto wspomnieć również o wystawie crowd art - „PENvolution" w Centrum Handlowym Galeria MM, realizowanej przez artystów z partnerskich miast Hanoweru oraz o wystawach w Muzeum Sztuki Najnowszej MONA INNER SPACES przy ul. Gwarnej 7A: „Latex Ideology" - przygotowanej przez kuratorkę Jung me Choi z Korei, a także o dużej wystawie pod tytułem „Individual Attitudes" (kuratorka: Katarzyna Kucharska). W czasie 4. Mediations Biennale w Poznaniu w ramach cyklu Sztuka w Przestrzeni Publicznej na Placu Wolności pokazana zostanie praca będąca efektem współpracy londyńskiego kolektywu Newartonmondays i kanadyjskiego filozofa Johna McMurtry (CAN) zatytułowana „boom, bubble & blast". Imprezą kończącą wydarzenie będzie Noc Biennale z 25. na 26. października, podczas której wszystkie przestrzenie wystawiennicze zostaną bezpłatnie otwarte dla zwiedzających od godz. 16.00 do późnych godzin wieczornych.


4. edycja Mediations Biennale „Kiedy Nigdzie staje się Tutaj", Poznań, 21.09-26.10.2014