Konkurs do 12. edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Po raz 12, odbędzie się we Wrocławiu jeden z największych przeglądów sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce. Fundacja ART TRANSPARENT zaprasza artystów wszystkich dyscyplin sztuk wizualnych do wzięcia udziału w najnowszej edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL.

Tym razem Fundacja ART TRANSPARENT za cel obrała dawny Instytut Farmacji Akademii Medycznej przy ul. Grodzkiej 9 we Wrocławiu. Artyści mają czas na składanie swoich propozycji do 31 marca 2014 roku na adres: survival.miasto@gmail.com. Po tym terminie kuratorzy SURVIVALU, czyli Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk wybiorą projekty do realizacji w zaproponowanej przestrzeni.

SURVIVAL to interdyscyplinarne wydarzenie mające na celu eksplorację miasta poprzez prezentację sztuki, poza tradycyjnymi przestrzeniami wystawienniczymi. W ciągu 11-letniej historii Przeglądu gościł m.in. w koszarach, schronie przeciwlotniczym, parku, Wytwórni Filmów Fabularnych, Dzielnicy Czterech Świątyń, na dworcu i stadionie. Tym razem sztuka opanuje opuszczony budynek Instytutu Farmacji Akademii Medycznej. Organizatorzy zapraszają do składania projektów, uwzględniających specyfikę miejsca oraz odwołujących się do hasła 12 edycji: „Miasto - stan zapalny".

 Zawartość merytoryczna 12 SURVIVALU odnosić się będzie do wątków dotyczących czynności i stanów życiowych (infekcja, wirus, medycyna, anatomia, rekonwalescencja, ciało i etyka, choroba, śmierć), jak i architektury i urbanistyki (entropia, ruina, rewitalizacja, konserwacja). Myśl przewodnia tegorocznej edycji: „Miasto - stan zapalny" ma posłużyć artystom i kuratorom Przeglądu do rozpatrzenia problemu choroby i uzdrawiania, zarówno w odniesieniu do miasta, rozumianego jako żywy organizm, jak i do ludzkiego ciała. 

 Wyrażenie „stan zapalny" nacechowane jest zarówno negatywnymi, jak i pozytywnymi konotacjami. Z jednej strony stan zapalny jest sygnałem, iż w organizmie dzieje się coś niepokojącego, jest oznaką choroby organizmie. Współczesne miasta i jego mieszkańcy cierpią z powodu wielu bolączek, które czynią z potężnych aglomeracji środowiska chorobotwórcze. W odniesieniu do miasta stan zapalny sugeruje szereg „chorób" i „epidemii", z jakimi mierzą się współczesne metropolie - od problemów natury formalnej, związanych z architekturą i urbanistyką, po te dotyczące ogółu mieszkańców miasta, jak i pojedynczej jednostki (przestępczość, wandalizm, ksenofobia, alkoholizm itp.). Z drugiej strony jednak stan zapalny jest też objawem walki organizmu z chorobą, wytężoną reakcją komórek wobec czynnika chorobotwórczego, mającą na celu jego usunięcie i naprawę uszkodzenia.

 W haśle 12 edycji Przeglądu zawiera się zatem jeden z celów tegorocznego SURVIVALU - próba podsumowania toczącej się na terenie Polski od wielu lat dyskusji na temat kondycji współczesnych miast i opisanie preferowanych dróg ich rozwoju. 

12. edycja SURVIVALU odbędzie się w dniach 27 czerwca - 1 lipca 2014.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu znaleźć można na stronie:http://www.survival.art.pl/.