Reaktywacja Skarpy, Władza Kultura Wypoczynek, Warszawa

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Skarpa. Reaktywacja! Władza Kultura Wypoczynek - artystyczny projekt Justyny Wencel i Marcina Chomickiego realizowany od 9 lipca do 27 sierpnia 2011 na terenie parku im. Rydza-Śmigłego przy ul. Książęcej w Warszawie

Seria obiektów artystycznych ma zapoczątkować proces przywracania przestrzeni parku mieszkańcom. Dla historii tego miejsca istotne jest przewołanie V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów, który odbył się w 1955 roku i był dla wielu młodych ludzi w Polsce „niezapomnianym doświadczeniem kontaktu z rówieśnikami o innych korzeniach kulturowych i odmiennym stylu życia. Atmosfera festiwalu wyraźnie kontrastowała z narzucanymi w okresie stalinizmu formami dyskusji, spotkań, wreszcie zabawy, co było niewątpliwie zasługą - wówczas często egzotycznych - gości".

Znana z doświadczeń poprzedniego ustroju relacja między władzą, kulturą i wypoczynkiem znajduje odbicie w pracy Otwarte Lapidarium podejmującej kwestie anatomii władzy, oraz nawiązuje do szeroko zakrojonej akcji rewitalizacji tego fragmentu Skarpy.


Lapidarium. Anatomia władzy

Lapidarium. Anatomia władzy

Lapidarium. Anatomia władzy

Lapidarium. Anatomia władzy

Interaktywna rzeźba zbudowana z kilkunastu brył nawiązujących do kamiennych bloków z pobliskiego Lapidarium, zachęcająca przechodniów do odpoczynku i przyjrzenia się architekturze willi Pniewskiego.


Obraz w ruchu

Obraz w ruchu

Obraz w ruchu

Instalacja czasowa o charakterze abstrakcyjnym na kładce nad ulicą Książęcą. Umożliwia przechodniom i rowerzystom doświadczenie znalezienia się przez chwilę w żywym obrazie. Przyporządkowuje dwa kierunki ruchu odrębnym gamom barw. Nawiązanie do op-artu, systemu komunikacji na Dworcu Śródmieście i mozaiki Wojciecha Fangora


Neon

Neon

Neon nawiązuje do rzeźby Lapidarium i jest rozwinięciem idei budowania przestrzeni, także w kontekście rewitalizacji tego fragmentu Skarpy, podniesienia jej ze zniszczeń wojennych i wytyczenia Centralnego Parku Kultury i Wypoczynku. Symbolizuje obecność sztuki i aktywność człowieka w przestrzeni publicznej. Wita przychodzących.


Przerwany Taniec

Przerwany Taniec

Przerwany Taniec

Działanie przywołujące bogate życie towarzyskie lat 50. i 60. na terenie Parku Kultury (słynne Kręgi Taneczne na Skarpie). Zapis w formie szablonu kroków niemożliwego do wykonania i przerwanego tańca. Z czasem namalowane ślady stóp zacierają się jak wspomnienie tamtych lat.


Oflagowanie i Szklany Dom

Oflagowanie i Szklany Dom

Oflagowanie i Szklany Dom

Oflagowanie i Szklany Dom

Instalacja oraz szklany obiekt odwołujące się do głównej idei Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie w 1955 roku - „walki o pokój", kwestii kontroli systemu i wolności karnawału oraz działań prospołecznych z okresu rewitalizacji powojennej parku.


 Projekt "Skarpa.Reaktywacja! WŁADZA KULTURA WYPOCZYNEK" realizowany jest przez Fundację Culture Shock (http://www.cultureshock.pl/) dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

Więcej o projekcie na:
http://www.cultureshock.pl/projekty/skarpa-reaktywacja/