I ty możesz zostać krokodylem czyli wybrane kobiety Luxusu

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Bożena Grzyb-Jarodzka (Luxus) i Biuro Luźnych Skojarzeń

Na wystawie główną rolę grają obrazy Bożeny Grzyb-Jarodzkiej. Obok nich pokazane są także jej prace na papierze powstałe do artzinu „Luxus", który podczas stanu wojennego i tuż po jego zakończeniu stał się dla grupy młodych artystów z wrocławskiej PWSSP rodzajem niecenzuralnej „wystawy-w-formie-magazynu". Są to ręcznie podmalowywane szablony na wydrukach z komputera Odra oraz jedna kompozycja na papierze, w której wykorzystany został szablon Pawła Jarodzkiego. 
Prace przedstawiają głównie kobiety - określmy je jako „wybrane kobiety Luxusu". Wśród nich można rozpoznać ikoniczne wizerunki gwiazd kina, koleżanki Bożeny i Luxusu, kociaki z pism erotycznych oraz wymuskane miziające się twarze z innych połyskliwych magazynów. Wszystkie podane w psychodeliczny, kwasowy i ultrakiczowaty sposób. Bez cienia przesady można powiedzieć, że prace te są punkowo politycznie niepoprawne i w nowofalowo „złym guście".
Obrazy Bożeny Grzyb-Jarodzkiej biorą udział także w filmie found footage - albo raczej w „wystawie-w-filmie" - zrealizowanym przez Biuro Luźnych Skojarzeń. Jego akcja toczy się dokładnie w tym samym miejscu, w którym odbywa się ekspozycja, czyli w przestrzeni Piktogramu. Mimo że z jednej strony stanowi on wyzwanie dla oczu i rozumu, to z drugiej problematyzuje kwestię „tworzenia" wystawy, zawłaszczania cudzych dzieł, massmedialnej wizji rynku sztuki oraz medialnej i komercyjnej popularności artystów, gwiazd i celebrytów. 
Podsumowaniem tych starań niech będą słowa Pawła Jarodzkiego: 
„Luxus jest o marzeniach, jest o tym samym, o czym są filmy z Polą Negri, która całuje Rudolfa Valentino - a tak naprawdę oglądasz to w brudnym, zimnym, nieogrzewanym kinie, jesteś pomywaczką, która ma dwoje nieślubnych dzieci z dziedzicem. Patrzysz na ten lepszy świat, którego nigdy nie będziesz mieć, ale płacisz za to. O tym jest Luxus." źródło

I ty możesz zostać krokodylem czyli wybrane kobiety Luxusu, Piktogram, Warszawa, 27.11.2014-24.01.2015, kurator: Michał Woliński