Odeszła Magdalena Więcek

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Nie! To nie ma o czym rozmawiać! Trzeba mieć pracownię poza domem i codziennie rano do niej przychodzić jak na normalny etat - powiedziała głośno i dobitnie Magdalena Więcek latem 2007 roku, kiedy wyraziłam entuzjazm dla jej nieustającej pracy. Taka właśnie była - emocjonalna, niezłomna i szczera. Wybitna polska rzeźbiarka.

Magdalena Więcek, 2007, fot. Teresa Gierzynska.
Magdalena Więcek, 2007, fot. Teresa Gierzynska.

Urodziła się w 1924 roku w Katowicach. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie i w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z rzeźby uzyskała w 1952 roku w pracowni Franciszka Strynkiewicza. W pierwszej dekadzie samodzielnej twórczości uprawiała rzeźbę figuralną, obdarzoną dramatyczną ekspresją burzącą gładki realizm. W 1955 roku wzięła udział w przełomowej Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale. Jury nagrodziło jej rzeźbę Matka - figurę kobiecą, której syntetycznie ujęta sylwetka ekspresyjnie wyraża tragiczny protest. Dziś można potraktować tę pracę jako jedną z pierwszych realizacji odwilżowego, nowoczesnego przełomu w rzeźbie polskiej, którego lepiej pamiętanymi twórczyniami były Alina Szapocznikow i Alina Ślesińska.

W 1959 Magdalena Więcek rozpoczęła współpracę z Galerią Krzywe Koło. Rok później miała tam pierwszą indywidualną wystawę. W latach 60 Więcek tworzyła głównie monumentalne, plenerowe realizacje. Odeszła od figuracji, koncentrując się na abstrakcyjnej, amorficznej formie i strukturze materiału. W 1965 i 1967 wzięła udział w Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, gdzie do dziś można oglądać jej Oderwanie.

Biennale Form Przestrzennych, 1965, "Oderwanie"
Biennale Form Przestrzennych, 1965, "Oderwanie".

Od 1966 roku wykładała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 1970 związała się z warszawską Galerią Współczesną, wokół której zgromadzili się artyści nieistniejącego już Krzywego Koła. Tutaj wystawiała sama lub w duecie ze Stefanem Gierowskim. Obok realizacji plenerowych tworzyła teraz coraz bardziej wysmakowane formy rzeźbiarskie w kamieniu, mosiądzu, stali i brązie. W następnych latach uczestniczyła w wielu międzynarodowych wystawach i prezentacjach (min. w biennale w Belgii, Włoszech, Niemczech). Życiowa sytuacja Więcek gwałtownie zmieniła się w 1982 roku, kiedy została usunięta z poznańskiej uczelni, a jej jedyny syn Daniel Wnuk wyemigrował do USA. Między 1983 i 1984 wykładała na Akademii Sztuk Pięknych w Hadze, a w 1986 przeniosła się na kilkanaście lat do Niemiec. Prywatnie Magdalena Więcek była żoną Mariana Wnuka (zmarłego w 1967 roku), rzeźbiarza i rektora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Stefan Gierowski na wernisażu w Galerii Zapiecek, 2007, fot. Teresa Gierzyńska.
Stefan Gierowski na wernisażu w Galerii Zapiecek, 2007, fot. Teresa Gierzyńska.

Kiedy w 1996 roku poważnie pogorszył się jej wzrok, nie przerywała pracy, powstała wtedy cykl Książek w brązie. W 2001 roku Więcek rozpoczęła serię stalowych Wież oraz Płaskorzeźb, które pokazała jesienią 2007 roku w galerii Zapiecek. Zmarła nagle, w Egipcie, 31 grudnia 2008 roku.

Bardzo przywiązana do swoich wnuków, Nory i Juliana, ostatnie lata najchętniej spędzała z nimi.

Jako osoba towarzyska i żywa, zawsze otoczona była oddanymi przyjaciółmi. Wojownicza i uparta, pomimo pogarszającego się stanu zdrowia przez ostatnie kilka lat dzieliła czas między Warszawę i ulubiony Berlin. Doskonale rozumiała świat, w którym przyszło jej żyć i dobitnie wyrażała swoje refleksje. Bardzo wiele można się było od niej nauczyć. Ale najbardziej niezwykła była jej niezłomna, twórcza postawa - rysowała i projektowała rzeźby do końca życia. W 2009 roku planowała drugą indywidualną wystawę w warszawskiej galerii Gaga. Kiedy wspominam Magdalenę, myślę o tej cennej lekcji wytrwałości. Prawdziwy artysta regularnie pracuje, nie szuka poklasku i nie powiela mód. Dziś prawie nikt już tej prawdy nie pamięta.

"Lotna", 1967, Aalborg, Dania.
"Lotna", 1967, Aalborg, Dania.

"Lotna II", 1970.
"Lotna II", 1970.

"Gwiazda kamienna", 1987.
"Gwiazda kamienna", 1987.

"Wieża II", 2002-2005.
"Wieża II", 2002-2005.

Wystawa w Galerii Zapiecek, 2007, fot. Teresa Gierzynska.
Wystawa w Galerii Zapiecek, 2007, fot. Teresa Gierzynska.