Muzeum Narodowe w Warszawie ogłasza konkurs na dyrektora

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Ogłoszenie

Rada Powiernicza przy Muzeum Narodowym w Warszawie

ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko

Dyrektora

Muzeum Narodowego w Warszawie

Al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa

I. Pisemne zgłoszenia należy przesłać do Sekretariatu Konkursu w zamkniętych kopertach z dopiskiem "Nie otwierać. Konkurs na stanowisko Dyrektora MNW" pod adres Muzeum Historyczne miasta stołecznego Warszawy, ul. Rynek Starego Miasta 42, 00-272 Warszawa, Polska, lub składać osobiście pod w/w adres. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa we czwartek 14.08.2008 (decyduje data stempla pocztowego).

II. Kandydaci przystępujący do konkursu powinni spełniać następujące kryteria:
1)Ukończone studia wyższe,
2)Doświadczenie w pracy na stanowisku kierowniczym wyższego szczebla w znaczącej placówce muzealnej prowadzącej działalność komercyjną lub pracy na stanowisku kierowniczym wyższego szczebla udokumentowane sukcesami w podejmowaniu odpowiednich decyzji oraz w zakresie osiągania planowanych wyników,
3)Doświadczenie w zakresie zarządzania dużymi projektami,
4)Doświadczenie w pracy, której istotnym elementem jest pozyskiwanie sponsorów,
5)Doświadczenie w zakresie budowania krótko- i długotrwałych relacji z klientami,
6)Doświadczenie w zakresie znajomości zagadnień finansowych, świadomość biznesowa,
7)Doświadczenie w zarządzaniu zespołami ludzkimi,
8)Umiejętności managerskie i organizatorskie.

III. Wnioski o przystąpienie do konkursu powinny zawierać:
1)pisemne zgłoszenie się do konkursu z motywacją kandydowania na stanowisko Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie,
2)kwestionariusz osobowy z fotografią,
3) pełne curriculum vitae oraz nazwiska, adresy i telefony dwóch osób udzielających referencji i skłonnych omówić kandydaturę z przedstawicielem Rady Powierniczej,
4)wypełniony formularz "Szczegółowe informacje o kandydacie" dostępny na stronie internetowej konkursu www.konkursnadyrektora.mnw.art.pl

IV. Informacje o warunkach organizacyjno-finansowych działalności Muzeum Narodowego w Warszawie są dostępne na stronie www.konkursnadyrektora.mnw.art.pl. Informacji związanych z przebiegiem konkursu udziela Sekretariat Konkursu tel: 0-22 531-38-44, e-mail: sekretariatkonkursu@mnw.art.pl

V. Rozpatrzenie wniosków przez komisję nastąpi w ciągu 30 dni po upływie terminu ich złożenia. Kandydaci, których komisja konkursowa w oparciu o ich wnioski i inne dostępne informacje uzna za posiadających najodpowiedniejsze kwalifikacje zostaną zaproszeni na rozmowę w dniach 15 i 16 września br.

INFOMACJA DLA KANDYDATÓW
MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE
KONKURS NA STANOWISKO DYREKTORA

Rada Powiernicza Muzeum Narodowego w Warszawie zaprasza osoby o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu do zgłaszania kandydatur na stanowisko Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.
Niniejszy dokument zawiera informacje dla osób zainteresowanych objęciem stanowiska Dyrektora. Punkty 15-22 zawierają informacje na temat procedury składania zgłoszeń.

Uwaga: Zgłoszenia należy przesłać na adres podany poniżej w pkt. 15 do 14 sierpnia 2008 r. (tj. czwartek).

Muzeum Narodowe w Warszawie

1. Muzeum Narodowe w Warszawie jest najważniejszym muzeum sztuki w Polsce; jego zadaniem jest dostarczenie mieszkańcom Warszawy, regionu oraz całego państwa doświadczeń artystycznych i wiedzy o sztuce poprzez organizowanie wzorowych wystaw, prowadzenie badań i studiów, programów edukacyjnych oraz popularyzatorskich, oraz sprawowanie pieczy nad wybitnymi, światowej klasy zbiorami.
2. Muzeum Narodowe w Warszawie, oprócz głównego budynku w Alejach Jerozolimskich posiada cztery oddziały: Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni oraz Muzeum Policji w Pałacu Mostowskich. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Muzeum: www.mnw.art.pl.
3. Wystawy stałe i czasowe Muzeum odwiedza corocznie ok. 900 tys. osób.
4. Muzeum posiada ponadto jedną z najważniejszych bibliotek naukowych w Polsce oraz znaczącą kolekcję starodruków (w tym m.in. "De evolutionibus" Kopernika) oraz map. Zbiory te są udostępniane publiczności na indywidualnych warunkach.
5. Niedawno powołano niezależną Radę Powierniczą Muzeum, której przewodniczącym został prof. Jack Lohman.
6. Muzeum, które zostało założone w roku 1862, wyrosło z Muzeum i Szkoły Sztuk Pięknych, którego kolekcje przeniesione zostały do Muzeum w 1879 r. W skład pierwotnej kolekcji wchodzi 36 obrazów starych mistrzów zakupionych w Kolonii przez pierwszego honorowego dyrektora Muzeum, Justyniana Karnickiego. Dzisiaj zbiory liczą ponad 700 tys. obiektów. W roku 2012 Muzeum Narodowe obchodzić będzie 150. rocznicę istnienia.
7. Budynek Muzeum zaprojektowany został przez Tadeusza Tołwińskiego w 1926 r. a jego budowa ukończona została w 1938 r. Budynek został uszkodzony w 1939 r. Po wojnie stworzono szereg szczegółowych planów rozbudowy, z których ostatni sporządzono w 2000 r.
8. W okresie po II wojnie światowej Muzeum Narodowe odegrało kluczową rolę w odbudowie kultury polskiej, w tym w odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie.

Zbiory

9. Najmocniejszym atutem Muzeum Narodowego w Warszawie jest jego unikalna, światowej klasy kolekcja, obejmująca wiele dziedzin sztuki od malarstwa po sztukę zdobniczą; w zbiorach znajdują się m.in. grafiki i rysunki, miniatury, rzeźba średniowieczna, monety i medale, oraz memorabilia i Varsaviana. W skład zbiorów wchodzi także znacząca kolekcja sztuki starożytnej, obejmująca zabytki z wykopalisk na terenach wielkich cywilizacji śródziemnomorskich, szczególnie kultury grecko-rzymskiej, a także starożytnego Egiptu, Mezopotamii, Syrii i Palestyny itd.
10. W Galerii Faras zobaczyć można najważniejszą w Europie kolekcję średniowiecznej sztuki nubijskiej. Muzeum nadal wspiera badania archeologiczne w Egipcie i na Bliskim Wschodzie. W Muzeum znajduje się także wybitna kolekcja sztuki orientalnej, zawierająca przede wszystkim chińską i japońską porcelanę i ceramikę, drzeworyty, rzeźbę w drewnie i kamieniu, obiekty z brązu, laki, kości słoniowej i emaliowane oraz tkaniny. Zbiory fotograficzne Muzeum obejmują całość dziejów fotografii. Szczególne miejsce w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie zajmuje kolekcja malarstwa polskiego, eksponowana w Galerii Malarstwa Polskiego. W Muzeum znajduje się największa w Polsce kolekcja sztuki XX-wiecznej. Rzeźby Xawerego Dunikowskiego przekazane Muzeum przez artystę znajdują się w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w parku Królikarnia. Wizja, cel, misja i wartości Muzeum
11. Muzeum Narodowe w Warszawie z pełnym zaangażowaniem wypełnia misję służby publicznej. Zadaniem nowego dyrektora będzie rozwiniecie i urzeczywistnienie, we współpracy z Rada Powierniczą, szczegółowej wizji wypełnienia tej misji.

Stanowisko

Obowiązki i zakres odpowiedzialności
12. Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie jest jego dyrektorem wykonawczym i odpowiada za bieżące i strategiczne zarządzanie placówką. Do jego/jej obowiązków należy kierowanie instytucją we wszystkich dziedzinach: od planowania, prowadzenia negocjacji z partnerami Muzeum, zapewniania niezbędnych dodatkowych środków i wdrażania wizji, po zarządzanie finansami. Dyrektor odgrywać będzie kluczową rolę w budowaniu relacji z organizacjami zewnętrznymi, w szczególności z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), które jest głównym partnerem Muzeum. Dyrektor ma bezpośrednie powiązanie operacyjne z Radą Powierniczą, w której jego odpowiednikiem jest jej przewodniczący, prof. Jack Lohman.
13. Idealny kandydat powinien:
* skutecznie zarządzać bieżącą działalnością Muzeum Narodowego w Warszawie;
* tworzyć wspólną wizję i być źródłem inspiracji i energii koniecznych do jej urzeczywistnienia;
* opracować ogólną strategię wykonalną finansowo, spójną z misją Muzeum i możliwą do wdrożenia w praktyce;
* zapewnić stała, widoczną obecność Muzeum w kraju i pozyskać szersze wsparcie i nowych darczyńców, oraz przyciągnąć nowych zwiedzających;
* właściwie współpracować z Radą Powierniczą i na bieżąco dostarczać jej wszelkich istotnych informacji; oraz
* reprezentować Muzeum na zewnątrz – w mediach, wobec grup i organizacji zainteresowanych współpracą z muzeum, władz państwowych i lokalnych, oraz obecnych i potencjalnych sponsorów.

Cechy i kwalifikacje

Kandydaci przystępujący do konkursu powinni spełniać następujące kryteria:
• Ukończone studia wyższe,
• Doświadczenie w pracy na stanowisku kierowniczym wyższego szczebla w znaczącej placówce muzealnej prowadzącej działalność komercyjną lub pracy na stanowisku kierowniczym wyższego szczebla udokumentowane sukcesami w podejmowaniu odpowiednich decyzji oraz w zakresie osiągania planowanych wyników,
• Doświadczenie w zakresie zarządzania dużymi projektami,
• Doświadczenie w pracy, której istotnym elementem jest pozyskiwanie sponsorów,
• Doświadczenie w zakresie budowania krótko- i długotrwałych relacji z klientami,
• Doświadczenie w zakresie znajomości zagadnień finansowych, świadomość biznesowa,
• Doświadczenie w zarządzaniu zespołami ludzkimi,
• Umiejętności managerskie i organizatorskie.

Znajomość języka polskiego jest pożądana. Kandydaci, dla których polski nie jest językiem ojczystym, muszą być gotowi nauczyć się języka polskiego lub udoskonalić jego znajomość.

Opis stanowiska

Główne obowiązki

1. Dyrektor przejmuje role inspirującą i wiodąca w urzeczywistnianiu misji przewodniej Muzeum Narodowego w Warszawie
2. Dyrektor odpowiada przed Radą Powierniczą Muzeum za pośrednictwem jej Przewodniczącego, z którym ściśle współpracuje.
3. Dyrektor odpowiedzialny jest także za księgowość Muzeum i odpowiada za jego wydatki i dochody z wszelkiej działalności komercyjnej.
4. Dyrektor jest odpowiedzialny za opiekę i zarządzanie całością zbiorów Muzeum, zarówno udostępnianych publiczności jak i przechowywanych w magazynach oraz użyczanych.
5. Dyrektor odpowiada za następujące budynki i grunty stanowiące część majątku Muzeum: główny budynek Muzeum Narodowego w al. Jerozolimskich, Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Narodowe Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim i Muzeum Policji w Pałacu Mostowskich.
6. Dyrektor ma czterech bezpośrednich podwładnych i osobiście kieruje Biurem Rozwoju.
7. Dyrektor jest odpowiedzialny za rozwijanie kluczowych relacji z: Przewodniczącym Rady Powierniczej, Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, członkami Rady, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miastem stołecznym Warszawa, Polską Organizacją Turystyczną, sponsorami i klientami Muzeum.

Główne zadania

* Określenie wizji oraz krótko- i długoterminowych celów tak aby Muzeum należycie spełniało swoją misję;
* Kierowanie tworzeniem i wdrażaniem ogólnego planu rozwoju Muzeum Narodowego w Warszawie, obejmującego plany rozwoju kolekcji, magazynów, ekspozycji galerii stałych, nieruchomości oraz partnerstw komercyjnych;
* Opracowanie koncepcji potrzebnnych do stworzenia i wdrożenia szczegółowego strategicznego planu biznesowego Muzeum;
* Wspieranie kultury organizacji stawiającej na pierwszym miejscu zwiedzającego, tak aby każda wizyta w którejkolwiek z placówek Muzeum była dla odwiedzających doświadczeniem wyjątkowym i niezapomnianym;
* Opracowanie i stworzenie nieobciążającej budżetu struktury organizacyjnej, która zapewni wdrożenie nowej strategii i kierunku działania i która będzie dostosowana do nowych celów priorytetowych Muzeum;
* Przeprowadzenie przeglądu systemów wynagradzania i ocen pracowniczych;
* Wprowadzenie zasadniczych zmian w kulturze współpracy i zarządzania działalnością w całym Muzeum;
* Przeprowadzenie pełnej analizy pochodzenia zbiorów Muzeum i rozpatrzenie wszelkich potencjalnie wynikających z nich roszczeń;
* Stworzenie i wdrożenie nowej udoskonalonej koncepcji obecności w Internecie;
* Utrzymanie i rozwinięcie programu badawczego Muzeum; nadanie nowego impulsu partnerstwu z instytucjami akademickimi i naukowymi zgodnie ze strategią;
* Pilotowanie negocjacji z Muzeum Wojska Polskiego na temat przyszłości głównej siedziby;
* Utrzymywanie kontaktów z kluczowymi osobami ze świata muzeów, edukacji i kultury w Polsce i, w stosownych wypadkach, w Europie.

Warunki zatrudnienia

14. Wybrany kandydat zostanie zatrudniony na okres pięciu lat z możliwością przedłużenia umowy. Z wybranym kandydatem zostanie uzgodniony odpowiedni pakiet wynagrodzeń, zgodnie z zasadami MKiDN.

Zgłaszanie kandydatury

15. Zgłoszenia w zamkniętych kopertach z dopiskiem "Nie otwierać. Konkurs na stanowisko Dyrektora MNW" należy przesłać na adres:

Sekretariat Konkursu:
Muzeum Historyczne miasta stołecznego Warszawy,
Ul. Rynek Starego Miasta 42, 00-272, Warszawa, Polska
Termin nadsyłania wniosków upływa we czwartek 14.08.2008. Decyduje data stempla pocztowego.

16. Do zgłoszenia należy dołączyć pełne curriculum vitae oraz nazwiska, adresy i telefony dwóch osób udzielających referencji i skłonnych omówić kandydaturę z przedstawicielem Rady Powierniczej.
17. Kandydaci, których Rada Powiernicza w oparciu o ich wnioski i inne dostępne informacje uzna za posiadających najodpowiedniejsze doświadczenie i kwalifikacje zostaną zaproszeni na rozmowę w dniach 15 i 16 września.
18. Jest zatem ważne, aby kandydaci załączyli do swoich aplikacji zwięzłe lecz pełne opisy doświadczenia istotnego dla stanowiska Dyrektora Muzeum.
19. Do aplikacji nie należy załączać pisemnych referencji. Osoby udzielające referencji powinny posiadać bezpośrednią wiedzę na temat kwalifikacji kandydatów i być w stanie opisać aktualnie lub niedawno pełnione przez nich obowiązki zawodowe.
20. Zatrudnienie wybranego kandydata będzie uwarunkowane wynikami badania certyfikatu bezpieczeństwa, stanu zdrowia oraz kwalifikacji zgodnie z zapisami polskiego prawa pracy.
21. Proszę upewnić się, że zgłoszenie zawiera:
• Wypełniony formularz "Szczegółowe informacje o kandydacie" (dostępny po przyciśnięciu aktywnego odnośnika oraz do pobrania jako "Formularz" w Menu na górze strony);
• Pisemne zgłoszenie się do konkursu z motywacją kandydowania na stanowisko Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie
• numery telefonów, pod którymi będą Państwo osiągalni w ciągu dnia i wieczorem, i/lub numer telefonu komórkowego (które wykorzystane będą wyłącznie do celów niniejszej rekrutacji);
• kwestionariusz osobowy z fotografią,
• Pełne curriculum vitae oraz nazwiska, adresy i telefony dwóch osób udzielających referencji i skłonnych omówić kandydaturę z przedstawicielem Rady Powierniczej
22. Kandydaci zakwalifikowani do drugiego etapu zostaną powiadomieni 5 września 2008 lub w terminie późniejszym. Wstępne rozmowy odbędą się 15 i 16 września 2008.