"Muzeum w drodze"* w Senegalu

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

"Muzeum w drodze projektuje sytuacje twórcze sprzyjające autorefleksji, rozmowie, interakcji, zadawaniu pytań, wymianie, indywidualnej kreacji przy pomocy języków i strategii sztuki współczesnej. (...)

Parafrazując powiedzenie Dicka Higginsa - artysta daje ci strukturę, możesz sam ją wypełnić - możemy powiedzieć: Muzeum w drodze daje ci strukturę, możesz sam ją wypełnić.

Wszystkie sytuacje są tak zaprojektowane, by ułatwić osobom przychodzącym do muzeum aktywną, twórczą obecność. Jest to muzeum partycypacyjne.

Każdej sytuacji towarzyszy instrukcja, która zawiera zadania do wykonania".

(Fragment manifestu "Muzeum w drodze", Janusz Byszewski)

Projekt składał się z dwóch części:"Głos Senegalu" / "Voix du Sénégal" (autor Zbyszek Gozdecki) i "Muzeum w drodze/Museum sur la route Kompozycja # 9" (koncepcja Janusz Byszewski, realizacja Zbyszek Gozdecki).

W Saint-Louis w Senegalu zrealizowano na ulicach miasta od października do grudnia 2014 roku 4 z 23 sytuacji muzealnych. Przestrzeń publiczna stanowiła idealne środowisko dla wędrującego muzeum, wychodzącego naprzeciw nowej publiczności, która proponowane działania odbierała jako część naturalnego życia ulicznego.

Muzeum w drodze
Muzeum w drodze

Wykorzystane strategie wymiany czy oddawania głosu publiczności/przechodniom były zgodne z codziennymi praktykami mieszkańców Saint-Louis, których główna aktywność koncentruje się właśnie na ulicach, a rzeczywista wymiana czy długie dyskusje stanowią jej podstawowe praktyki.

Przypomnę tu myśl wybitnego twórcy teatralnego, Petera Brooka, który po swojej afrykańskiej wyprawie (1975) powiedział: "To, czego poszukiwaliśmy, jest bardzo proste i bardzo trudne do uzyskania. Chodzi o to, jak tworzyć w teatrze proste formy. Proste formy, które w swej prostocie są zarówno zrozumiałe, jak i obarczone znaczeniem". My poszukujemy właśnie "prostych form muzealnych".

Sytuacja 1

Słowo za słowo

Pomyśl o jednym dobrym słowie, które niesie pozytywne przesłanie.

Napisz je na kamieniu i umieść w ogrodzie.

Teraz możesz wziąć dobre słowo napisane przez inną osobę. 

Sytuacja 4

Porządek w sztuce - porządek w życiu

Uporządkuj zgromadzone w skrzynce przedmioty według własnej reguły.

Muzeum w drodze
Muzeum w drodze

Muzeum w drodze
Muzeum w drodze

 

Sytuacja 5

Ściana pytań

Sformułuj ważne dla Ciebie pytanie i włóż je do jednego z otworów w ścianie pytań. Możesz teraz wylosować pytanie zadane przez inną osobę.Muzeum w drodze

Sytuacja 7

Zaprojektuj swoją manifestację

Zrób flagę, transparent, szturmówkę z hasłem, z którym chciałabyś/chciałbyś pójść na manifestację.

Muzeum w drodze

Muzeum w drodze


Muzeum w drodze

 

Głos Saint-Louis

Wspólnie z uczniami Lycée Didier-Marie Zbyszek Gozdecki w różnych punktach Saint-Louis kolekcjonował dźwięki, które posłużyły do stworzenia akustycznego portretu miasta. Uczestnicy warsztatów nie tylko poszukiwali i nagrywali odgłosy okolicy, ale również wspólnie pracowali nad końcową kompozycją "Voix du Sénégal".  


Muzeum w drodze
Muzeum w drodze

 

* Projekt Janusza Byszewskiego "Muzeum w drodze" realizowany jest w ramach Laboratorium Edukacji Twórczej CSW Zamek Ujazdowskie od 2012 roku w miejscach nie muzealnych.

Muzeum w drodze. Saint-Louis, Senegal 29.10-3.12.2014

Realizacja dwóch projektów "Głos Senegalu" / "Voix du Sénégal" (autor Zbyszek Gozdecki) i "Muzeum w drodze/Museum sur la route Kompozycja # 9" (koncepcja Janusz Byszewski, realizacja Zbyszek Gozdecki).

Laboratorium Edukacji Twórczej CSW

Zdjęcia: Zbyszek Gozdecki, Jarmo Pikkujämsä i Mbaye Diop

Powered by culture.pl