Robert Rumas Lektury obowiązkowe (wybór tekstów - wersja I )

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Lektury obowiązkowe
Lektury obowiązkowe

Lektury obowiązkowe (wybór tekstów - wersja I )
Partytura dla 6 osób, fragment 1 i 6 czyta ta sama osoba

(fragmenty 1- 7 czytane rewolucyjnie głośno, frazy wyraźnie oddzielone, pomyłki - no trudno- nie czytamy jak aktorzy i nie robimy teatru, z pasażerami nie utrzymujemy kontaktu wzrokowego, nie rozmawiamy z nimi, nie tłumaczymy, w razie wyrwania książki pomijamy dany fragment, w razie awantury czytamy - nie przerywamy, najważniejsza rzeczą jest wspólnota partnerów i agitacja, fragmenty należy wkleić do książek zakupionych w księgarni "Tania książka" ( najlepiej takich samych - ja wkleiłem do białych Harlequin - ów). "Refreny" - przepisy na bomby czytane razem: (czytane jak różaniec - transowo, jednostajnie z dużymi pauzami). Wsiadamy jednocześnie do tramwaju lub autobusu, utrzymujemy kontakt wzrokowy z kolejnym czytającym, a jeżeli jest to nie możliwe słuchamy się na wzajem. Akcja trawa ok. 12 minut - 6-7 przystanków. Wysiadamy po zakończeniu ostatniego "refrenu" i wsiadamy w drogę powrotną powtarzając set.

1. To hańba, że jedyną rzeczą, którą człowiek może robić przez osiem godzin dziennie jest praca. Człowiek nie może jeść przez osiem godzin; nie może pić przez osiem godzin; nie może się kochać przez osiem godzin. Jedyną rzeczą, którą człowiek może robić przez osiem godzin jest praca. Z tego powodu człowiek uczynił siebie i innych tak nieszczęśliwym i żałosnym.(1)

2. Jeżeli chcemy pokonać przeciwnika, musimy dostosować nasze wysiłki do jego zdolności obronnych, co wyraża się iloczynem dwóch nierozdzielnych czynników, czyli sumy dostępnych środków i siły Woli. Sumę dostępnych środków można oszacować w postaci liczbowej, ponieważ zależy ona - choć nie wyłącznie - od liczebności. Siłę zdecydowania jest jednak trudniej określić; jedynie poprzez natężenie motywów można ją w pewnym stopniu oszacować. Jeśli udało nam się uzyskać w ten sposób przybliżoną wartość sił, z jakimi musimy się zmierzyć, możemy następnie dokonać przeglądu naszych własnych środków i albo zwiększyć je tak, aby mieć przewagę, albo - jeśli brak nam sposobu na osiągnięcie przewagi - uczynić co w naszej mocy, abyśmy mieli do dyspozycji środków możliwie najwięcej. Przeciwnik jednak czyni to samo; a zatem następuje wzajemne wzmocnienie, które musi prowadzić do kolejnego impulsu w stronę ekstremum.(2)

Razem: Do 67ml kwasu azotowego dodajesz 10g dobrze wysuszonej skrobi. Podczas dodawania skrobi należy kwas chłodzić, aby utrzymywać temperaturę ok. 20 stopni. Po wsypaniu całej skrobi mieszasz tak długo, aż znikną powstałe podczas dosypywania grudki skrobi. Potem dodajesz 22ml kwasu siarkowego i po dokładnym wymieszaniu, całość wylewasz do dużej ilości wody. Przemywasz to kilka razy, po czym zostawiasz na noc w jednoprocentowym roztworze amoniaku, potem przemywasz aż do odczynu obojętnego.

Razem: Do 67ml kwasu azotowego dodajesz 10g dobrze wysuszonej skrobi. Podczas dodawania skrobi należy kwas chłodzić, aby utrzymywać temperaturę ok. 20 stopni. Po wsypaniu całej skrobi mieszasz tak długo, aż znikną powstałe podczas dosypywania grudki skrobi. Potem dodajesz 22ml kwasu siarkowego i po dokładnym wymieszaniu, całość wylewasz do dużej ilości wody. Przemywasz to kilka razy, po czym zostawiasz na noc w jednoprocentowym roztworze amoniaku, potem przemywasz aż do odczynu obojętnego.(3)

Lektury obowiązkowe
Lektury obowiązkowe

3. "Uczestnictwo i kreatywność ludzi zależą od kolektywnego projektu, który dotyczy w sposób wyraźny wszystkich aspektów życia. Jest to również jedyna droga wiodąca do "podburzenia ludu" - poprzez ukazanie straszliwego kontrastu między możliwymi konstrukcjami życia, a jego obecną nędzą. Bez krytyki życia codziennego, rewolucyjna organizacja pozostaje środowiskiem oderwanym, równie konwencjonalnym i w gruncie rzeczy biernym, jak ośrodki wczasowe - wyspecjalizowany teren współczesnych rozrywek. Nawet w najbardziej anty-hierarchicznej grupie komunikacja między ludźmi nie jest w żadnej mierze zagwarantowana przez wspólny projekt polityczny. Socjolodzy opowiadają się najczęściej za reformizmem życia codziennego: marzą o wakacyjnych kompensacjach. Projekt rewolucyjny nie może jednak zaakceptować klasycznego modelu zabawy ograniczonej w czasie, w przestrzeni i w swojej jakościowej głębi. Rewolucyjna zabawa, tworzenie życia, przeciwstawia się wszelkim wspomnieniom dawnych gier. Rewolucja życia codziennego, nie może zaś czerpać swojej poezji z przeszłości, a jedynie z przyszłości.(4)
Razem: W dużej kolbie mieszasz 25gram fenolu z 14ml kwasu siarkowego. Przy ciągłym mieszaniu ogrzewasz to do 120 stopni w ciągu 6 godzin, otrzymujesz kwas. Po tym czasie chłodzisz mieszaninę do temperatury pokojowej i dodajesz 46ml kwasu siarkowego. Następnie przy ciągłym mieszaniu wkraplasz 100ml kwasu azotowego. W tym czasie temp wzrasta do 90 stopni, ciecz robi się czerwona i wydziela się dwutlenek azotu w postaci brunatnego gazu. Po wkropleniu całego kwasu azotowego mieszasz jeszcze 2 godziny w temp 110 stopni. Po ochłodzeniu mieszaniny powinny z niej wypaść żółte kryształy kwasu pikrynowego, które odsączasz na sączku porcelanowym. Następnie przemywasz produkt kilka razy małymi ilościami wody i już masz kwas pikrynowy.(5)

4. Należy zniszczyć pamięć w sztuce. Zrujnować jej komunikacyjne konwencje. Demoralizować jej amatorów. Cóż za wyzwanie! Niczym w mętnej alkoholowej wizji, pamięć i język kina rozpraszają się jednocześnie. Subiektywność nieszczęśliwa, doprowadzona do skrajności, przekształca się w pewien rodzaj obiektywności: dokument poświęcony warunkom braku komunikacji.(6)

Razem: Do mieszaniny 34ml kwasu siarkowego i 25ml kwasu azotowego dodajesz w kilku porcjach 10g pentaerytrytu. Temperaturę musisz utrzymywać poniżej 25. Nitrowanie trwa ok. 30 min. Powstaje śmietanowata biała breja. Należy wylać ją do 500ml zimnej wody, zdekantować, odlać wodę z kwasami, i tak otrzymaną białą masę, odsączyć na sączku. Następnie przemyć 5 razy wodą i wodnym roztworem sody, by zneutralizować kwasy. Po wysuszeniu należy przekrystalizować tak otrzymany PETN z acetonem podgrzanym do 50 stopni.(7)

5. O, poczciwy wyborco, niepojęty głupcze, żałosny biedaku, gdybyś, zamiast dawać się mamić absurdalnym doniesieniami, jakich dostarczają ci codziennie gazety; niebieskie lub czarne, białe czy czerwone, które utrzymują się z pielęgnowania w tobie bezmyślności; gdybyś, zamiast wierzyć w chimeryczne pochlebstwa, które wpędzają cię w próżność; gdybyś, zamiast przystawać z rozdziawioną gębą, wieczny gapiu, przed prostackimi oszustwami programów wyborczych; gdybyś poczytał czasem, przy kominku filozofów, którzy sporo wiedzą o tobie i twoich panach, być może dowiedziałbyś się rzeczy równie niezwykłych, co pożytecznych. Być może po zapoznaniu się z ich pismami, nie przejawiałbyś już takiej gorliwości w przyjmowaniu poważnej miny i zakładaniu odświętnego ubrania żeby puścić się pędem ku ludobójczym urnom, do których, jakiekolwiek nazwisko byś wrzucił, wrzucisz, możesz być pewny, nazwisko swojego najzacieklejszego wroga. Ci znawcy ludzkości mówią ci, że polityka to szkaradne łgarstwo, zaprzeczenie zdrowego rozsądku, sprawiedliwości i prawa, że nie masz się po niej czego spodziewać, ty, którego dola jest już przypieczętowana w wielkiej księdze ludzkich przeznaczeń. [...] Mówię ci, wracaj do domu i strajkuj."(8)

Razem: 10g glikolu wprowadzasz kroplami do mieszaniny kwasu azotowego i kwasu siarkowego. Mieszając, utrzymujesz temp ok 23 stopnie. Całość trwa ok 20min. Jak wkroplisz cały glikol, mieszasz jeszcze chwilę, po czym wylewasz całość do 0,5L wody z lodem, dekantujesz raz jeszcze wodą i roztworem węglanu sodu i znowu dwa razy wodą i już powinieneś otrzymać ok 20g nitroglikolu.(9)

6. Wieszaj mosiężne tablice pamiątkowe, w różnych miejscach - prywatnych i publicznych, tam gdzie doświadczyłeś jakiegoś objawienia, względnie przeżyłeś wybitnie udane doświadczenie seksualne itp. Uganiaj się nago za znakiem.

Zorganizuj strajk w swojej szkole albo miejscu pracy pod hasłem, że dana instytucja nie zaspokaja twojego pragnienia luzu i duchowego piękna.
Nie uprawiaj Poetyckiego Terroryzmu dla innych artystów, uprawiaj go dla ludzi, którzy nie będą rozumieli - przynajmniej przez kilka chwil, że to, co zrobiłeś, to sztuka. Unikaj rozpoznawalnych gatunków sztuki, unikaj polityki, nie zostawaj na miejscu, żaby się kłócić, nie bądź sentymentalny; bądź bezlitosny, ryzykuj, niszcz tylko to co trzeba oszpecić, zrób coś takiego, co dziecko zapamięta do końca życia - ale nie bądź spontaniczny, no chyba że opęta cię Muza Poetyckiego Terroryzmu.
Przebieraj się. Podpisuj się fałszywymi nazwiskami. Korzystaj z wymyślonych legend. Najlepszy Poetycki Terroryzm to taki, który narusza prawo, ale nie daj się złapać.

Sztuka jako przestępstwo, przestępstwo jako sztuka.(10)
Razem: 70g wysuszonej urotropiny dodaj małymi porcjami do 330ml kwasu azotowego, stale mieszając i utrzymując temperaturę ok. 30 stopni. Po dodaniu całej urotropiny mieszasz jeszcze chwilę, po czym ogrzewasz całość do 55 stopni i w tej temperaturze utrzymujesz roztwór przez 5min. Następnie mieszaninę chłodzisz do temp. pokojowej i zalewasz 4 - krotna ilością wody. Wytrącony RDX przemywasz najpierw zimną woda, potem gorącym roztworem węglanu sodu, po czym znowu zimną wodą, a potem suszysz.(11)

7. Zniknięcie nie oznacza z konieczności katastrofy - chyba, że tę ostatnią weźmiemy w matematycznym sensie słowa, w którym oznacza nagłą zmianę topologiczną. Wszystkie pozytywne gesty naszkicowane powyżej, wydają się angażować raczej rozmaite stopnie niewidzialności, unikają zaś tradycyjnie rewolucyjnej konfrontacji. Tzw. "Nowa Lewica" tak naprawdę nigdy nie potrafiła uwierzyć we własne istnienie, póki nie usłyszała o sobie w wieczornych wiadomościach. Inaczej w przypadku Nowej Autonomii - albo zinfiltruje ona media i obali je od wewnątrz, albo nigdy nie pozwoli w ogóle się zobaczyć.(12)

Razem: Do cienkościennej półlitrowej butelki, najlepiej od wódki lub octu, wlej dowolną mieszankę zapalającą, np. benzynę, naftę, denaturat, benzol, aceton itp. Do tego dolej ostrożnie kwasu siarkowego. Butelkę szczelnie zakorkuj i zalakuj. Następnie na pasek papieru wysyp ostrożnie łyżkę stołową chloranu potasu. Zrób z tego podłużną torebkę i przyklej ją do butelki. Butelkę rzucaj samą lub uwiązaną na sznurku.(13)

1) Cytat przypisywany Wiliamowi Faulknerowi
2) Carl von Clausewitz "O naturze wojny", Warszawa 2007, s. 28
3) internet
4) "Instrukcje chwytania za broń", http://www.pbn.biskupin.wroc.pl/archiwa/tlumaczenia/instrukcje_chwytania...
5) internet
6) Guy Debord "Krytyka oddzielenia", http://www.pbn.biskupin.wroc.pl/archiwa/tlumaczenia/krytyka_oddzielenia....
7) internet
8) Octave Mirbeau "Strajk wyborców", http://www.pbn.biskupin.wroc.pl/archiwa/tlumaczenia/strajk_wyborcow.html, przekład zmieniony
9) internet
10) Hakim Bey, "Poetycki terroryzm", Kraków 2003, s. 7 – 8
11) internet
12) Hakim Bey, "Poetycki terroryzm", Kraków 2003, s. 143
13) internet

Relacja fotograficzna z akcji zrealizowanej w Warszawie 12.10.07 w ramach festiwalu "Passengers": G. Borkowski

Więcej o Festiwalu Sztuki Publicznej "Passengers", na http://www.passengers.pl

Lektury obowiązkowe
Lektury obowiązkowe