"Spojrzenia" wygrał Jan Simon

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

"Spojrzenia" wygrał Jan Simon
"Spojrzenia" wygrał Jan Simon

Wieczorem 22 października rozstrzygnięto w Zachęcie trzecią edycję konkursu "Spojrzenia". Nagrodę Deutsche Bank w wysokości 10,000 Euro otrzymał Jan Simon, który na wystawie w narodowej galerii pokazał pełzające po podłodze "Chlebki krakowskie" oraz konsolę miksującą dwa programy telewizyjne. Prace Simona z Zachęty nie porywały, ale jego dotychczasowy dorobek okazał się najbardziej przekonujący dla jury w składzie:

Sebastian Cichocki - dyrektor Galerii Kronika w Bytomiu
Britta Färber - Departament Sztuki Fundacji Deutsche Bank
Elżbieta Jabłońska - artystka, laureatka Spojrzeń 2003
Beatrice Josse - dyrektor Frac Lorraine w Metz
Wojciech Kozłowski - dyrektor BWA w Zielonej Górze
Jarosław Suchan - dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi
Hanna Wróblewska - z-ca dyrektora Galerii Zachęta

W uzasadnieniu werdyktu powoływano się przede wszystkim na wcześniejsze projekty Simona w tym szczególnie "Rok polski na Madagaskarze". Przesunięcie akcentów z oceny prac eksponowanych w Zachęcie na cały dorobek artysty może zaważyć na przyszłości konkursu "Spojrzenia".

Nagrodę publiczności otrzymał Michał Stachyra, który otrzymał najwięcej spośród niespełna 380 głosów wrzuconych do przygotowanych przez organizatorów urn. Troje spośród głosujących otrzyma odtwarzacze MP3, roczne karnety do Zachęty oraz katalogi wystawy "Spojrzenia".

W specjalnie przygotowanym na okazję rozdania nagród performensie, grupa Sędzia Główny wyłoniła za pomocą rzutów kośćmi własnego zwycięzcę konkursu. Został nim także Janek Simon, który zdystansował sumą oczek innych uczestników "Spojrzeń". W nagrodę Simon będzie mógł spędzić całą dobę w towarzystwie artystek z grupy Sędzia Główny.

Wśród komentarzy kuluarowych przeważało rozczarowanie poziomem prac pokazanych na tegorocznym konkursie. Stąd być może ucieczka jury w kierunku oceny szerszego dorobku artystów. Wydaje się, że młodym artystom zaszkodziła przede wszystkim formuła wystawy zbiorowej. Być może warto zastanowić się nad wykorzystaniem modelu "Nationalgalerie Preis fur Junge Kunst", gdzie każdy z nominowanych artystów przygotowuje niewielką, autonomiczną względem innych propozycji wystawę indywidualną.

AM (tekst + foto)

"Spojrzenia" wygrał Jan Simon
"Spojrzenia" wygrał Jan Simon