Joanna Mytkowska kandydatem na dyrektora MSN

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

"Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wyraził zamiar powołania Joanny Mytkowskiej na funkcję dyrektora warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej" - podał 30 maja oficjalny serwis internetowy MKiDN. Kandydatura zostanie teraz przedstawiona do zaopiniowania środowiskom twórczym. Dopiero po uzyskaniu ich opinii minister może powołać nowego dyrektora MSN.

"Świadomie stawiam na przedstawicielkę młodej generacji twórców polskiej sztuki współczesnej. Liczę, że jej doświadczenie międzynarodowe, a szczególnie praca kuratora wystaw w Centrum George Pompidou w Paryżu, stwarza powstającemu muzeum dużą szansę na dynamiczny rozwój" - uważa minister Ujazdowski.

Kandydatura Mytkowskiej, o której w kuluarach mówiło się już od tygodni, rozwiązuje impas w jakim znalazł się projekt MSN po podaniu się do dymisji dyrektora Tadeusza Zielniewicza, samorozwiązaniu Rady Programowej i złożeniu dymisji przez niektórych członków Rady Muzeum, co było wynikiem rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego na budynek muzeum.

Jak dowiedział się "Obieg", wśród najpoważniejszych konkurentów Joanny Mytkowskiej do kandydatury na dyrektora MSN byli Paweł Sosnowski i Aneta Prasał.
Decyzja ministra oznacza, że odstąpił on od idei otwartego konkursu na dyrektora, co według źródeł zbliżonych do ministerstwa było rozważane.
Poniżej zamieszczamy krótkie CV kandydatki na dyrektora umieszczone na stronie ministerstwa.

Joanna Mytkowska (ur. 1970 r.) jest absolwentką wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1997 r. związana jest z Fundacją Galerii Foksal, gdzie była kuratorem wielu projektów służących promocji polskich artystów, propagowaniu badań nad historią polskiej sztuki modernistycznej i współczesnej, a także upowszechnianiu zdobyczy międzynarodowej sztuki współczesnej polskiej publiczności. Była kuratorem wielu wystaw krajowych (m.in. "Kolekcja Galerii Foksal" w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie - 2001 r., "Spacer na koniec świata z Robertem Walserem" - 2002 r., "Nova Popularna", "Ukryte w słońcu" - 2003 r., "Prym", Akcja równoległa" - 2004 r., "Loophole" - 2005 r.) oraz koordynatorem projektów międzynarodowych, organizowanych wspólnie z m.in. niemiecką fundacją rządową Kulturschtiftung des Bundes oraz z Galerie für Zeitgenösische Kunst w Lipsku. Jest autorką wielu artykułów i publikacji książkowych poświęconych sztuce współczesnej. Od września ub.r. była kuratorem wystaw, a także kuratorem kolekcji i członkiem komisji zakupów w Centrum George Pompidou w Paryżu.