Żegnaj Laleczko. Gender & Sztuka w Przestrzeni Publicznej

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
Żegnaj Laleczko
Gender & Sztuka w Przestrzeni Publicznej
Gdańsk
3-10.03.2009

Jak przedstawia się kobietę w kulturze wizualnej?

Odpowiedź na to pytanie postarają się znaleźć młodzi twórcy z Grecji, Słowacji, Włoch i Polski podczas projektu złożonego z wykładów, dyskusji, warsztatów oraz działań artystycznych. Projekt poruszać się będzie w obszarze genderowego wizerunku kobiety w sztuce oraz statutu kobiety i mężczyzny jako artysty. Spojrzymy na to, jak przedstawiana jest twórczość kobiet i mężczyzn i czy nadal istnieje między nimi podział.

W Żegnaj Laleczko, Gender & Sztuka w Przestrzeni Publicznej uczestnicy projektu skupią się przede wszytkim na aspekcie wizerunku kobiety w sztuce oraz krytycznej analizie przypisanych jej ról. Za przykład posłuży im Roy Lichtenstein, który zaprojektował gigantyczne murale dla nowojorskiej stacji metra Times Square. W komiksowych obrazach Lichtensteina pojawia się stereotypowo dominujący, władczy i lekceważący mężczyzna i czekająca na niego, zapłakana, ale wierna kobieta, przedstawiana jako praktycznie bierna materia. Kobieta w jego dziełach jest ubezwłasnowolniona i łatwo przyjmuje narzucaną jej rolę.

Na podstawie tych obserwacji zrodziło się pytanie - co gdyby Lichtenstein był kobietą...? To prowokacja w stosunku do dzieł tych, którzy przedstawiają kobietę w kanonach heteronormatywnych. Roy Lichtenstein zainspirował artystkę, Magdę Czajkowską, do pokazania, że może być inaczej. Jak sama mówi - aż prosiło się, by komiksowych „macho" nieco utemperować, a płaczącym z ich powodu kobietom pokazać alternatywę.

Jak zmieniłyby się postaci i ich teksty, gdyby Lichtenstein był kobietą?
20 młodych ludzi z czterech krajów, przez prawie tydzień będzie próbowało odpowiedzieć na to pytanie. Za pomocą muralesów wykonanych w przestrzeni miejskiej Gdańska zainicjują swoistą grę z widzem.

Częścią projektu są warsztaty, omawiające stereotypowy sposób przedstawiania ciała kobiecego w sztukach wizualnych. W programie warsztatów znajdą się także spotkania z trójmiejskimi historykami sztuki, kołami naukowymi oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Organizator: Gdański Archipelag Kultury (Gdańsk)
Partnerzy: Koło Naukowe Gender przy Uniwersytecie Gdańskim, Międzynarodowa Konferencja „Kobieta w kulturze", Kampania przeciw Homofobii, Stowarzysznie Kobiet Konsola
Projekt uzyskał dofinansowie Komisji Europejskiej Programu „Młodzież w Działaniu"


IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

• 4 marca Konferencja „Kobieta w kulturze. Kobieta, mężczyzna, miłość", Wydział Nauk Społeczych UG
• 7 marca Wernisaż (szczegóły www.gak.gda.pl/inne/laleczka)
• 8 marca, godz. 14 Manifa, początek: Karmelicka 1, koło Kina Krewetka
• 8 marca godz. 17 „Artystyczny wyraz kobiecych działań na rzecz pokoju - na przykłądzie Greenham Common", wykład Zofii Łapniewskiej (Feministki na rzecz pokoju)

Więcej informacji na www.gak.gda.pl/inne/laleczka

 

żegnaj laleczko