„Nasze ciało narodowe” w białostockim Arsenale

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Kuratorka Monika Szewczyk zaprosiła artystów z Polski, Ukrainy i Rosji do rozmowy o obrazie własnym państw i narodów. Jaki wizerunek własnych państw wynika z ich prac? Jak opisują kondycję wspólnoty narodowej? Artystki i artyści umieją mówić o pewnych stanach, jeszcze zanim się one skrystalizują. Dzięki umiejętności obserwacji świata w różnych jego przejawach dotykają zjawisk, zbiorowych emocji i myśli, które organizują życie społeczne. Przyglądając się powszechnym zachowaniom, reakcjom i dyskusjom, zaglądając pod podszewkę deklarowanych, omawianych i prezentowanych postaw, dochodzą do niejawnych, wypieranych narracji, na przykład na temat swojego kraju.

Zaproszenie do projektu artystek i artystów z Polski, Ukrainy i Rosji wynika z terytorialnej bliskości, wspólnej historii - nasze kraje wchodziły bowiem w skład tych samych organizmów państwowych: Wielkiego Księstwa Litewskiego, Imperium Rosyjskiego i sowieckiej strefy wpływów, a poczucie wzajemnej odrębności, szczególnie od XIX wieku, jest bardzo silne we wszystkich tych narodach, podobnie jak swoiste napięcie między nimi (nami?). Rozmowy o tożsamości narodowej toczą się w wysokiej temperaturze. Wydaje się, że nasze kraje są teraz w trakcie przepracowywania obowiązujących wzorców.

Artystki i artyści nie proponują holistycznych odpowiedzi na zadane pytania, przyglądają się wycinkom narodowych mitologii, najsilniej kształtującym tożsamość okresom historycznym. Punktem odniesienia pozostaje obraz wspólnoty narodowej, w której uczestniczą. Wystawa nie jest projektem paranaukowym, to szukanie innego rodzaju wiedzy na temat świata. Być może nie jest to wiedza wiążąca, ale z pewnością ma wpływ na nasze rozumienie świata. Ten bowiem najpierw zmienia się na poziomie wyobrażeń.

Wydarzenia towarzyszące:

20.08.2015, godz. 18 - spotkanie performatywne z członkami jednej z najważniejszych grup artystycznych w Rosji - Chto Delat. Z publicznością porozmawiają Olga Egorova (Tsaplya) i Dmitry Vilensky oraz inni artyści uczestniczący w wystawie. Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2.

22.08.2015, godz. 11 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie, Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia 13 (wejście od ul. Świętojańskiej), Białystok.

„Nasze ciało narodowe", Galeria Arsenał elektrownia, Białystok, 21.08-27.09.2015
Artyści: Artyści z Polski: Adam Adach, Anna Baumgart, Hubert Czerepok, Aleksandra Czerniawska, Marek Raczkowski, Tomáš Rafa, Jadwiga Sawicka, Piotr Uklański
Artyści z Rosji: Chto Delat, Petr Pavlensky
Artyści z Ukrainy: David Chichkan, Vlada Ralko, Mykola Ridnyi
Kuratorka: Monika Szewczyk