WSZYSTKIE

V Land Art Festiwal: Sztuka jak rzeka

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
  • Saved format data for vocabulary.
  • Saved format data for vocabulary.

Hasłem tegorocznej edycji i punktem wyjścia dla poszukiwań zaproszonych artystów jest rzeka, nie tylko w sensie geograficznym, ale jako symbol żywiołu i jego potęgi, granicy, odrodzenia czy przemijania. Rzeki od dawien dawna były zarazem największą przeszkodą w ludzkich wędrówkach, jak i idealnym miejscem osiedlania, siłą destrukcyjną jak i życiodajną.

Dziki i nieokiełznany Bug stanie się źródłem inspiracji dla artystów różnych sfer sztuki, pokoleń, a nawet różnych części świata. W Parku Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu spotkają się sławy land artu, jak Teresa Murak, znany z efemerycznych instalacji na całym świecie amerykański artysta Roy Staab i Australijka Elaine Clocherty, fotografowie, filmowcy z Wajda School, twórca reklam, street-artowiec, artystka - designerka Dorota Koziara, muzyk i społecznik Jerzy „Słoma" Słomiński, włoski artysta - architekt Duilio Forte czy koreański rzeźbiarz Bongi Park oraz artyści z Białorusi i Ukrainy. Wspólnie z artystami o już ugruntowanej renomie (Sławomir Marzec, Rumen Dimitrof czy Jarosław Koziara) będą pracowali reprezentanci młodego pokolenia.

Ich prace będą dialogiem z otoczeniem, jak i ze wspólną, naturalną spuścizną. Skierują naszą uwagę na przyrodę i znaczenia, jakie od zawsze niesie dla człowieka. Pojawią się prace do oglądania i do słuchania, zaangażowane, poruszające bardzo konkretne problemy wynikające z postępującej cywilizacji oraz takie, które wydobędą naturalne piękno parku. Przyjrzymy się m.in. niezwykłemu stworzeniu, jakim jest pszczoła, poznamy z zaskakującej strony lokalnych mieszkańców oraz tajemniczy Bug, rzekę która niszczy, a jednocześnie jak dom daje schronienie, jest świadkiem ludzkiej egzystencji i upływającego czasu.

Land Art Festiwal jest imprezą, która wędruje po tych miejscach, które są szczególnie cenne na mapie Lubelszczyzny, ale nie stanowią centrów gospodarczych, czy kulturalnych. Nasza publiczność piąty raz odbędzie wycieczkę na łono przyrody i przekona się, że sztuka może kwitnąć w zgodzie z nią i z daleka od wielkich miast, zachęcać do przemyślenia relacji człowieka i natury. Artyści znajdują dla tej relacji wciąż nowe konteksty i pokazują w jaki sposób estetyka może współistnieć z etyką. Ich ogromna różnorodność jest najlepszym dowodem na to jak otwarta i aktualna może być współczesna sztuka ziemi. Pozostawione prace będą jeszcze przez długi czas po wernisażu zaskakiwać i zastanawiać przypadkowych turystów i spacerowiczów.

V Land Art Festiwal
1 - 11 lipca 2015
Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu
11 lipca 2015 godz.15.00 spacer wernisażowy z artystami /miejsce zbiórki wieś Stary Bubel.
godz.21.00 koncert zespołu Księżyc /wieś Bubel Łukowiska
(w okolicy Janowa Podlaskiego)

Więcej informacji (wraz mapką terenu): landart.lubelskie.pl

Aktualności dotyczące festiwalu: https://www.facebook.com/FundacjaLatajacaRyba

Organizator:

Fundacja Latająca Ryba
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Mecenas: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego