Zgłoszenia do „Bielskiej Jesień 2015” do 30 kwietnia

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej ogłosiła kolejną edycję konkursu - 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015". Biennale jest otwartym konkursem dla artystów malarzy. Po raz drugi w historii tego przedsięwzięcia, którego początki sięgają 1962 roku, prace mogą nadsyłać także artyści nieposiadający dyplomu wyższej uczelni artystycznej, ale legitymujący się aktywnością twórczą i dorobkiem. Jury, w którym zasiadają zapraszani przez organizatora znawcy najnowszej sztuki współczesnej, kwalifikuje prace do wystawy oraz nagradza i wyróżnia najlepsze obrazy.
Po raz drugi najciekawsze prace będą mogli wybierać także internauci w głosowaniu online za pośrednictwem strony internetowej „Bielskiej Jesieni".

Zgłoszenia do konkursu i prace artystów galeria przyjmuje do 30 kwietnia 2015.
Ogłoszenie wyników konkursu, otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 27 listopada 2015 roku o godz. 17.00. Nowością tegorocznej edycji będzie oprowadzanie jurorskie po wystawie - zapraszamy w następnym dniu, tj. w sobotę, 28 listopada 2015 o godz. 11.00.
Organizatorem biennale jest Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej
Kurator - Grażyna Cybulska

Nagrody: Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (30 tys. zł); II Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego (20 tys. zł), III Nagroda Prezydenta Bielska-Białej (10 tys. zł) . Fundatorami przyznawanych przez jury wyróżnień regulaminowych są tradycyjnie bielskie firmy. Istnieje możliwość przyznawania wyróżnień patronów medialnych.
Patronat honorowy nad biennale objęła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Minister jest także fundatorem Grand Prix „Bielskiej Jesieni".

Szczegóły i regulamin biennale, karta zgłoszenia, terminarz konkursu i wystawy, pula nagród, a także zasady głosowania internetowego, oraz historia biennale, informacje i zdjęcia z poszczególnych edycji na odrębnej stronie internetowej Bielskiej Jesieni a także na stronie internetowej galerii.

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA:
„Wydawałoby się, że formuła istniejąca już ponad 50 lat jest przeżytkiem, który we współczesnym świecie nie ma racji bytu. Jednak ograniczenie się do jednego medium, i to malarstwa, które jakoby wszystko ma już za sobą, jest naszym konsekwentnym wyborem. Postawieniem na tę aktywność artystyczną, która z jednej strony jest tak powszechna - wydziały malarstwa na akademiach sztuki są wciąż najliczniejsze, a z drugiej - wymaga ogromnej dyscypliny, aby poszukiwania warsztatowe nie zabiły świeżości wypowiedzi.
Okazuje się też, że dla artystów w Polsce, i to nie tylko młodych i debiutujących, wciąż nie ma wielu możliwości zaprezentowania się. Stały zestaw nazwisk krążący po wielu galeriach daje poczucie, że nic nowego w polskiej sztuce się nie wydarza. „Bielska Jesień" stwarza każdemu artyście, zajmującemu się malarstwem, szansę nie tylko przedłożenia swoich prac pod werdykt jury, ale też pokazania ich szerokiej publiczności poprzez stronę internetową. Z kolei widzom daje możliwość obejrzenia tego, jak wygląda malarstwo tworzone w Polsce współcześnie. Można też będzie zabawić się w jurora i zagłosować na najlepszy obraz w Internecie, a potem porównać go z wyborem ekspertów. Niestety elektroniczny wizerunek nigdy nie zastąpi oryginału i obcowania z obrazem na żywo, dlatego tak ważne jest obejrzenie wystawy, na której znajdą się najlepsze propozycje wybrane przez profesjonalne jury".