GRAFIKA GRA SZTUKI

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
Wystawa prezentująca styl myślenia co najmniej trzech pokoleń artystów współpracujących ze sobą na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ma za zadanie pokazać matrycę i proces graficzny jako najważniejsze intelektualne i warsztatowe wyzwania, a zarazem etapy kształtowania się tej dziedziny artystycznej. Same odbitki nie będą przedmiotem wystawy, zostają programowo wyłączone, aby nie „zasłaniać" niezwykłości graficznego myślenia.

Pierwszą część wystawy stanowi prezentacja matryc graficznych jako obiektów potencjalnych. Matryce udostępnione przez artystów uzupełniają obiekty historyczne, znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w tym na przykład piękne klocki Tadeusza Makowskiego, a także liczne płyty i klocki ze zbiorów Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Proces graficzny pokazany jest na wystawie dzięki filmom nakręconym przez Jakuba Wróblewskiego. Poszczególne fragmenty filmów są ilustracją procesu technicznego, ale także procesu „myślenia graficznego". Wystawie towarzyszy katalog z rejestracją wypowiedzi artystów, profesorów, asystentów, studentów warszawskiej ASP, projekt katalogu i zawarte tam zdjęcia (Maciej Januszewski, Mateusz Machalski) jest także „grą sztuki". Wystawa pokazywana będzie następnie w Muzeum Narodowym w Szczecinie i Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem.

W trakcie wystawy odbywać się będą cyklicznie pokazy technik graficznych w wykonaniu Mistrzów i ich asystentów, odbitki MOGĄ być przekazywane w ręce najbardziej zainteresowanych, jak liście spadające z drzew wiedzy.

GRAFIKA GRA SZTUKI
wystawa czynna od 21 października do 21 listopada 2014 (pon.-pt. 12-18; Galeria Salon Akademii Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie ul. Krakowskie Przedmieście 5 [wejście od ul. Traugutta], Warszawa.
kuratorka: Dorota Folga-Januszewska