12 września otwarcie w Opolu interdyscyplinarnego biennale sztuki artystów polskiej diaspory

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
Kuratorką tegorocznej edycji Biennale Ars Polonia w Opolu jest Małgorzata Sady, która przyjęła formułę interdyscyplinarnego pokazu wychodzącego poza sztuki sensu stricte wizualne i otwierając Biennale także na muzykę, działania parateatralne, warsztatowe, choreografię, film (eksperymentalny, animowany, dokumentalny i fabularny), a także literaturę. Prace prezentowane będą w galerii, w przestrzeni publicznej i przestrzeniach użytkowych o przeznaczeniu innym niż wystawiennicze.

Tytuł tegorocznej edycji - „Zbiegną się wszystkie świata strony" - odnosi się zarówno do prezentowania sztuki artystów z miejsc wyznaczonych różnymi współrzędnymi geograficznymi, jak i znaczenia metaforycznego - prezentowania sztuki ze wszystkich jej sfer. Wspólny mianownik tworzy nową jakość, otwierając widza na spojrzenie na świat jako „bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim".

Tak jak pisał Stefan Themerson artyści są zawsze na emigracji i nigdy na niej nie są. A to za przyczyną osobności światów, które kreują i siły tych światów. Podążamy śladami wiecznych wędrowców po labiryncie powiązań ludzkich i artystycznych, odkrywając bezdroża, po których błąka się duch sztuki, natrafiamy na boczne ścieżki, otwieramy tylne drzwi, za którymi odkrywają się sensy ukryte. I tak powiększa się nasz świat i stron ma coraz więcej.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace Miłosza Benedyktowicza (USA), Ewy Benesz (Sardynia), Szymona Brzóskę (Belgia), Renaty Buziak (Australia), Andrieja Chrzanowskiego (Rosja), Ingi Fonar (Izrael), Barbary Goshu (Etiopia), Joanny Helander (Szwecja), Andrzeja Klimowskiego (Wielka Brytania), Marcina Lenarczyka (artysty w drodze), Roxanny Panufnik i Andrzeja Panufnika (Wielka Brytania), Krystyny Piotrowskiej (Szwecja/Polska), Izabelli Plucińskiej (Niemcy), Tomasza Poboga-Malinowskiego (Wielka Brytania), Joanny Rajkowskiej (Niemcy/Wielka Brytania/Polska), Eugeniusza Rudnika (liczne realizacje poza granicami Polski), Franciszki i Stefana Themersonów (Francja/Wielka Brytania).

Wielu z zaproszonych artystów zajmuje się więcej niż jedną dziedziną sztuki, a także ich twórczość zazębia się z działalnością innych artystów, również reprezentujących polską diasporę. Poprzez krzyżujące się drogi krąg twórców, z którymi spotykamy się na wystawie, znacznie się poszerza.
Krąg artystów towarzyszących wystawie: Bolesław Błaszczyk, Walerian Borowczyk, Roman Cieślewicz, Mikołaj Gogol, Jerzy Grotowski, Jan A.P. Kaczmarek, Krzysztof Komeda, Stanisław Lem, Jan Lenica, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Roman Polański, Jan Potocki, Zbigniew Rybczyński, Quay Brothers, Alfred Schreyer, Bruno Schulz, Dymitr Szostakowicz, Wisława Szymborska, Teatr Ósmego Dnia, Franciszka i Stefan Themersonowie, Feliks Topolski, Roland Topor, Kazmierz Zielenkiewicz, Mirosław Żuławski

„Zbiegną się wszystkie świata strony"
wystawa, kino biennale, koncerty, performansy, warsztaty, spotkania

4.Biennale Ars Polonia 
Galeria Sztuki Współczesnej, Opole

Wernisaż - 12 września 2014, godz.18.00.

Biennale czynne do19 października 2014.