12. Przegląd Sztuki SURVIVAL

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Od 27 czerwca (g. 19) do 1 lipca trwać będzie w dawnym budynku Instytutu Farmacji Akademii Medycznej przy ulicy Grodzkiej 9 we Wrocławiu 12. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL organizowanego tym razem pod hasłem „Miasto - stan zapalny". W tym roku to nie tylko sztuki wizualne, ale również bogaty program debat i Sceny Dźwiękowej.

Co to znaczy, że „miasto jest chore", „że się pali" albo, że jego mieszkańcy cierpią? Czy i w jaki sposób na miejskiej tkance można odrysować/odczytać stan zdrowia i kondycję społeczeństwa? Kto w tej medycznej metaforze odnoszącej się do miejskiego życia jest lekarzem/chirurgiem, a kto pacjentem, chorym, kulawym, odszczepieńcem? Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób miasta można leczyć? Na te i inne pytania poszukają odpowiedzi uczestnicy 12. edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL.

Pierwszego dnia (sobota, 28.06) odbędą się rozmowy o chorobie psychicznej jako konstrukcie społecznym, architekturze szpitalnej, jej formie i znaczeniu w procesie leczenia i resocjalizacji jednostki oraz jak transformacje w architekturze szpitali mogą odzwierciedlać zmiany w biopolitycznych koncepcjach zarządzania społeczeństwem. W niedzielę (29.06) poruszony zostanie temat „chorób" współczesnych miast i metod ich uzdrawiania. Przeanalizowany zostanie problem dialogu i współpracy między oddolnymi miejskimi ruchami, aktywistami i ekspertami. Także w niedzielę odbędzie się polska premiera filmu „Space Metropoliz". Projekcja będzie punktem wyjścia dla dyskusji o sztuce rozumianej jako narzędzie społecznej zmiany, jak mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia postrzegają rolę sztuki w naświetlaniu i rozładowywaniu współczesnych konfliktów na tle kulturowo-społecznym oraz ekonomicznym. Na koniec (poniedziałek, 30.06) tematem będzie polityczny potencjał europejskich ruchów miejskich. W debacie prowadzonej przez Maxa Cegielskiego zaproszeni goście dyskutować będą o rewolucjach, jakie mają obecnie miejsce w najgorętszych punktach ostatnich miesięcy: w miastach Turcji czy Ukrainy.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie www.survival.art.pl.