Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE / Xtreme

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
W ostatni weekend czerwca (27-29 czerwca 2014), w Instytucji Kultury 13 muz (pl. Żołnierza Polskiego 2) w Szczecinie, odbędzie się jubileuszowa dziesiąta edycja festiwalu inSPIRACJE.

Od 2007 roku inSPIRACJE konsekwentnie oprócz wystaw obejmują: koncerty, warsztaty, kampanie społeczne. Co roku inna myśl przewodnia staje się kluczem doboru prezentowanych prac i wspólnym mianownikiem podejmowanych w ramach festiwalu działań. W tym roku inSPIRACJE podejmą się szerokiej interpretacji pojęcia extreme. Temat jubileuszowej edycji, nawiązuje do czasów, w których żyjemy; „wyjątkowych", „przełomowych", tak przynajmniej ciągle słyszymy. Dobrze, lepiej, najlepiej... Przekraczamy granice, aby jeszcze dobitniej określić naszą wyjątkowość, nasze „lepiej, najlepiej". Adrenalina dostarcza nowe pokłady emocji, bez których nie jesteśmy w stanie już żyć. Odpowiednim określeniem tego stanu jest Xtreme, a więc wszystko, co radykalne, skrajne, niepojęte, ale i wyjątkowe, nadzwyczajne...

Kuratorami wystawy „Kim jesteś?" są Agnieszka Mori oraz Mateusz Bieczyński, zwycięzcy Konkursu dla kuratorów, który odbył się na przełomie 2013 i 2014 roku. Kuratorzy zaprosili do projektu następujących artystów: Max Skorwider (środowiskowe przekształcenie siebie), Katja Sonnewend (pozorna przypadkowość portretu), Ania Tomczyńska (kobiecy performance mężczyzny), Paweł Jaszczuk (tożsamość ludzi z wielkiego miasta), Kimiko Yoshida (płynność samej siebie), Chien-Hsien Wu (problem „zaawansowanej" autokreacji), Marie-Lou Desmeules (malarsko-fotograficzne gry z tożsamością modela). Prace, które znalazły się na tej wystawie poruszają problematykę szeroko rozumianego kryzysu tożsamości w dzisiejszych czasach. Wystawę będzie można oglądać w TRAFO Trafostacji w Szczecinie.

Zobaczymy też „Perfidia Perfearance IV" wystawę kuratorowaną przez Przemysława Kwieka, do której zostali zaproszeni: Jacek Adamas, Oskar Chmioła, Justyna Górowska, Joanna Krzysztoń & Grzegorz Rogala, Zdzisław Kwiatkowski, Przemysław Kwiek, Jacek Lilpop, Ryszard Ługowski, Jan Rylke, Ignacy Skwarcan. Podczas festiwalowego weekendu w 13 muzach odbędzie się kilkanaście akcji artystycznych. To także kolejna odsłona formuły Perfidia, będącej zbiorem działań, w których performance odgrywa kluczową rolę. Elementami projektu będą instalacje, obrazy oraz archiwum/slideshow z poprzednich realizacji Perfidii. 27.06.2014 o godzinie 20.13 nastąpi otwarcie festiwalu i wystaw: Perfidia Perfearance IV, EKSTREMA, Ekstremalny Plac Zabaw odbędzie się w 13 muzach, pl. Żołnierza Polskiego 2 w Szczecinie.

Wystawa „Proximity" to dwuczęściowy projekt realizowany wspólnie przez 13 muz, Muzeum Narodowe w Szczecinie i The Bangkok Art and Culture Centre. To znakomita okazja
do zapoznania się z dorobkiem wybitnych tajskich artystów wizualnych, fotografów i filmowców posługujących różnorodnymi stylistykami. Dla miłośników sztuki nowoczesnej to pozycja obowiązkowa. Wystawa odbędzie się w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie (ul. Staromłyńska 1). Kuratorem wystawy jest Pichaya Aime Suphavanij. Koordynator projektu: Bartek Otocki. Idea i produkcja: Rafał Roguszka/13muz. Współprodukcja: Magdalena Lewoc/Muzeum Narodowe w Szczecinie. Otwarcie wystawy 28.06.2014, godzina 18:13.

Po raz drugi w ramach inSPIRACJI zaprezentowana zostanie wystawa wyłoniona w drodze Konkursu dla Artystów. Jury w składzie: Mateusz Bieczyński, Agnieszka Mori, Ked Olszewski, Przemysław Kwiek, Łucja Waśko-Mandes wybrało aż 27 projektów (30 artystów), z czego 15 prac będzie miało swoją premierę na festiwalu, a cztery zostaną nagrodzone. Nazwiska zwycięzców oraz laureata Grand Prix poznamy na uroczystej ceremonii wręczenia nagród podczas weekendu festiwalowego
w Szczecinie. Łączna pula nagród w konkursie, ufundowana przez 13 muz oraz TRAFO Trafostację Sztuki wynosi 20 000 zł. Kuratorem wystawy EKSTREMA jest Ked Olszewski - dyrektor artystyczny festiwalu inSPIRACJE.

Ekstremalny Plac Zabaw to przestrzeń artystyczna opracowana z myślą o najmłodszych uczestnikach festiwalu, na którą składa się wystawa/instalacja współtworzona przez artystów i odbiorców projektów oraz warsztaty twórcze z zakresu instalacji w przestrzeni publicznej, happeningu, action painting i performansu. W projekcie wezmą udział znani polscy twórcy, m.in. Justyna Koeke, Natalia Szostak i Michał Bałdyga.

Po kilku latach przerwy inSPIRACJE wracają do idei Tomka Sikory i Andrzeja Świetlika - Galerii Bezdomnej, czyli spontanicznie tworzonych wystaw fotograficznych w nietypowych, nierzadko zaskakujących miejscach. W tym roku zaadaptowane zostaną przestrzenie sąsiadujące z Galerią Odra Zoo, przy ulicy Kolumba 4 w Szczecinie. otwarcie wystawy w Galerii Bezdomnej, ul. Kolumba 4, przy Galerii Odra Zoo: 25.06.2014 godzina 20.00.
Spotkania autorskie z fotografami w Galerii Bezdomnej: 26.06.2014 od godzina 17:13

W piątkowy wieczór 27 czerwca o godzinie 22.13 odbędzie się spektakularna, czterogodzinna projekcja ekstremalnych wizualizacji w przestrzeni Alei Kwiatowej. KIA Polmotor X-citing Forest to pierwszy w historii miasta mapping 3D na naturalnej roślinności. Oryginalna animacja stworzy spójną całość, mimo iż każdy element natury ożywionej, posłuży do opowiedzenia osobnej historii. Efektami specjalnymi zajmie się sztab najlepszych w branży artystów audiowizualnych m.in.
VJ PuH. Sponsorem głównym wydarzenia jest KIA Polmotor.

Tego samego wieczoru w Elefunk The Club odbędzie się bipolarny event muzyczny z okazji jubileuszowej edycji inSPIRACJI, którego reprezentację sceny chilloutowej i tanecznej wytypowała producentka OFF MARINY - Monika Petryczko. Line up projektu to 10-ciu szczecińskich DJ-ów, reprezentujących różne style muzyczne: Loop K, Rats Milk, DJ MT, Robodrum, Tomm DJ, Mateusz Iżakowski, Martha, Piotr Mazur, Dominik Szczepaniak (MA), Inhaze. Na urodziny inSPIRACJI wstęp
do klubu jest wolny.

Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń festiwalu oraz najbardziej aktualne informacje znajdują się na www.inspiracje.art.pl oraz na profilu na facebook.com/festiwalinspiracje.
Wstęp na wszystkie wydarzenie festiwalowe jest wolny.