Nowa Huta głównym tematem 6. edycji Grolsch ArtBoom Festivalu, rozpoczętego w Krakowie 6 czerwca

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
W tym roku inspiracją dla artystów stała się Nowa Huta. Wybór nie jest przypadkowy. To jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic Krakowa, wciąż chętnie odwiedzana przez turystów chcących zobaczyć „komunistyczne miasto przyszłości zbudowane od podstaw". To także rejon Krakowa o silnie rozbudowanym poczuciu odrębności i własnej tożsamości, co chętnie podkreślają jego mieszkańcy. Wreszcie, to także teren działalności wielu rozpoznawalnych w mieście instytucji kultury, by wspomnieć Łaźnię Nową, Teatr Ludowy, oddział Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa czy nowotworzone Muzeum PRL. To wszystko stało się punktem wyjścia dla artystów zaproszonych do kolejnej edycji Grolsch ArtBoom Festivalu.

W tym roku będzie różnorodnie. Zobaczymy m.in. wystawę „Oblicze Dnia", której założeniem jest próba podsumowania kosztów społecznych, jakie ponieśli Polacy w czasie 25 lat procesu przemian politycznych i gospodarczych. Trafimy tu na prace tak znanych artystów, jak m.in. Paweł Althamer, Wojciech Doroszuk, Grzegorz Klaman, Marcin Maciejowski, Anna Molska, Konrad Pustoła, Robert Rumas, Łukasz Surowiec, Krzysztof Wodiczko, Julita Wójcik czy Piotr Wysocki, którzy na różne sposoby odmieniać będą przypadki polskiej transformacji ; miejscem wystawy prezentowanej od 6 czerwca jest budynek dawnego kina Światowid, obecnie siedziba powstającego Muzeum PRL.

Będzie można także podziwiać „Fontannę Przyszłości" na Placu Centralnym, czyli projekt tandemu Bartosz Szydłowski - Małgorzata Szydłowska, próbujący włączyć się w dyskusję o rewitalizacji i dostępności przestrzeni publicznej (pl. Centralny, od 7 czerwca).

Grzegorz Klaman stworzył dzieło „Plac Apatia" - w miejscu, w którym dawniej stał pomnik Lenina; tym razem pojawi się biała flaga, będąca punktem wyjścia do rozważań o super mieście, którym miała być Nowa Huta, a raczej o tym, co po nim zostało (al. Róż, od 6 czerwca).

Dzięki festiwalowi nowe życie zyska niedziałający od lat neon „Markiza". Wszystko dzięki akcji Pauliny Ołowskiej, która w ten sposób będzie chciała przywrócić pamięć o minionych czasach Nowej Huty - wielu wciąż pamięta słynną cukiernię, którą reklamował wspomniany napis świetlny (10 czerwca, Plac Centralny /Aleja Solidarności).

W ramach „Nova Roma" zaprezentowany zostanie efekt, jaki przyniosła współpraca Marty Deskur z romskimi asystentami i dziećmi z nowohuckich świetlic romskich (świetlica romska Stowarzyszenia „Harangos" oraz ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, od 6 czerwca).

W ramach cyklu „Pokój instruktorów", w którym zaprezentowane zostaną projekty takich twórców, jak Michał Smandek, Szymon Kobylarz, Franciszek Orłowski czy duet Jakub Pišek i Łukasz Jastrubczak (od 6 czerwca).
Z kolei dzięki „BarCamp NOWA HUTA" będzie można bliżej przyjrzeć się inicjatywom i organizacjom prowadzącym działalność na terenie dzielnicy (ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida os. Górali 4 , Nowa Huta, 14 czerwca). W ramach tego przedsięwzięcia wykład „Przyszłość miast postindustrialnych" na temat miast poprzemysłowych i ich przyszłości wygłosi Patrizia Bonifazio z Fundacji Olivettich.

Jak co roku, nie zabraknie także szeregu wydarzeń towarzyszących, a także kolejnej, 5. już edycji konkursu Fresh Zone, skierowanego do młodych twórców.

Dyrektor artystyczna ArtBoom Festivalu: Małgorzata Gołębiewska
Szczegółowy opis i program festiwalu: www.artboomfestival.pl
Zapraszamy do Nowej Huty do 22 czerwca 2014!