Wkrótce rozpoczyna się 24. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
Od 7 czerwca 2014 r. można oglądać ponad 400 plakatów zakwalifikowanych do 24. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. To prestiżowy konkurs w dziedzinie projektowania graficznego, prezentujący dzieła twórców z całego świata, powstałe w latach 2012-2013. Dwie wystawy konkursowe zgłoszonych prac, wybranych przez Międzynarodowe Jury, będzie można oglądać w galeriach Muzeum Plakatu w Wilanowie i galerii Salon Akademii w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Polska, Chiny, Japonia, Iran, Niemcy - to tylko niektóre z państw, z których nadesłano zgłoszenia na 24. Międzynarodowe Biennale Plakatu, najbardziej uznany konkurs tej dziedziny sztuki, organizowany przez Muzeum Plakatu w Wilanowie. Jak zwykle wydarzenie przyciągnęło uwagę artystów ze wszystkich kontynentów - łącznie przysłano 3814 prac z 61 krajów. Do tegorocznej edycji prace zgłosiło 1672 twórców - uznanych artystów jak i debiutantów. Najlepsze plakaty, wybrane przez Międzynarodowe Jury, będą prezentowane na wystawie, która zostanie otwarta 7 czerwca i będzie czynna do 14 września 2014 w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Wystawa wybranych prac, zgłoszonych w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego, będzie miała miejsce w galerii Salon Akademii przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, od 7 czerwca do 4 lipca 2014.
W założeniach konkursu, które są niezmienne od 1966 roku, MBP diagnozuje kondycję tej dziedziny twórczości. Warszawskie Biennale to jedyny konkurs na świecie, o charakterze otwartym, w którym obok znamienitych i wysoko notowanych twórców prezentują swoje prace również młodzi adepci kierunków artystycznych.

Wystawom konkursowym towarzyszyć będą dwie inne, równie ważne dla Biennale: Laureatów poprzedniej edycji i Jurorów edycji obecnej. Muzeum Plakatu w Wilanowie jest organizatorem konkursu od 1994 roku. Przy tegorocznym Biennale współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej.

Wystawy 24. Międzynarodowego Biennale Plakatu:
- 08.06 - 14.09.2014 wystawa konkursowa 24. MBP w Muzeum Plakatu w Wilanowie
- 07.06 - 04.07.2014 wystawa konkursowa „Złoty Debiut" im H. Tomaszewskiego, galeria Salon Akademii, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
- 7.06 - 31.07.2014 Laureaci 23. MBP i Jurorzy 24. MBP, Centrum Łowicka w Warszawie
Więcej informacji na biennale.postermuseum.pl/

Inauguracja Muzeum Plakatu Wilanowie miała miejsce 4 czerwca 1968 roku. Muzeum jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego typu był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego prof. Stanisław Lorentz a głównym animatorem - Janina Fijałkowska. Na siedzibę Muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Stan posiadania Muzeum przedstawia się następująco: kolekcja plakatu polskiego liczy ponad 34 tys. tytułów, a kolekcja plakatu obcego ponad 24 tys. tytułów.
Kolekcja MPW jest systematycznie powiększana o plakaty prezentowane w kolejnych odsłonach Biennale. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest przybliżenie szerszej publiczności tej dziedziny sztuki, Muzeum Plakatu prowadzi także działalność wydawniczą i edukacyjną. Od 1994 roku Muzeum jest siedzibą MBP i jego archiwum.