Prezydent Poznania unieważnił konkurs na dyrektora Arsenału

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Oto oficjalny komunikat opublikowany na stronie rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Poznaniu:

"Prezydent Miasta Poznania podjął decyzję o unieważnieniu konkursu na dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał i rozpoczęciu procedury zmiany jej formuły prawnej.

Kandydaci, którzy wystartowali w konkursie na dyrektora Arsenału, reprezentują prężne środowiska twórcze, zrzeszone w organizacjach pozarządowych. Wybór na stanowisko dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał oznaczałby dla nich konieczność zerwania z dotychczasową działalnością w stowarzyszeniu lub fundacji i trudność w korzystaniu z jej potencjału. Miastu zależy na połączeniu potencjałów: mobilności i elastyczności organizacji pozarządowej z infrastrukturą i dorobkiem samorządowej instytucji kultury. Wierzymy, że zaowocuje to bogatszą ofertą programową oraz większą niż do tej pory skutecznością w zdobywaniu funduszy spoza budżetu Miasta.

Takie rozwiązanie proponuje również Poznański Kongres Kultury, którego twórcy postulują «pilotażowe rozwiązanie w kwestii przekazania instytucji kultury w zarząd organizacji pozarządowej».

Prawdziwą zmianą jest powierzenie całości zadania publicznego organizacji pozarządowej, a nie tylko zarządzania jedną z instytucji działających w tym obszarze.

Zachętę i wsparcie dla powierzenia organizacjom samorządowym prowadzenia miejskich teatrów, galerii czy domów kultury deklaruje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

«Są tylko dwie kwestie: NGO-sy (organizacje pozarządowe) muszą przekonać samorządy, że są w stanie to zrobić, a samorządy - dać szansę NGO-som, aby mogły udowodnić swoje kompetencje w tym zakresie. (...) Organizacje pozarządowe są sprawniejsze, skuteczniejsze, lepiej odbierane przez tych, do których adresują swoją ofertę, są lżejsze, potrafią też łatwiej dostosowywać swoją ofertę do zmieniającej się sytuacji, zapotrzebowania i są przede wszystkim tańsze» - mówił minister w wywiadzie udzielonym portalowi ngo.pl.

Prezydent Miasta Poznania podkreśla, że prowadzenie Galerii przez organizację pozarządową nie wiąże się z utratą dotychczasowego dorobku, a nowy podmiot będzie mógł skorzystać z doświadczenia i wiedzy obecnych pracowników galerii. Pozostanie ona miejscem ekspozycji sztuki współczesnej i będzie nadal służyć promocji i dokumentacji osiągnięć artystów związanych z Poznaniem i Wielkopolską.

Szczegóły, związane z procesem zmiany formuły działania i zarządzania miejską galerią, zostaną przedstawione wkrótce Radzie Miasta przez Prezydenta Miasta Poznania".