Kradzież w Kordegardzie

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

W piątek 8 marca 2013 między 14:45 a 14:50 w galerii Kordegarda dwóch niezidentyfikowanych mężczyzn ukradło z wystawy „Czas kolażu” trzy prace Poli Dwurnik: ułożone z kilkunastu tysięcy fragmentów pociętych polskich znaczków pocztowych kolaże „Varsovia” (widok Warszawy z północnego brzegu Wisły, w stylistyce XVI-wiecznych rycin), „Cracovia” (widok Krakowa od północnego Zachodu, w tej samej stylistyce) oraz „Polska” (dwieście dziewięćdziesiąt napisów „Polska” ze znaczków pocztowych użytych w kolażu „Cracovia”).

Wszystkie elementy prac są fragmentami polskich znaczków pocztowych z kolekcji artystki. Jak sama pisze: „To niedopuszczalne i skandaliczne, że w biały dzień dwóch ludzi kradnie w centrum Warszawy, naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego trzy prace artystyczne. Jaki ma charakter ta kradzież nie wiemy – na pracach było wiele symboli narodowych i patriotycznych (godło, flagi, itp.), religijnych (Jan Paweł II, Matka Boska Częstochowska, inne Madonny), postaci historycznych i politycznych (J. Piłsudski, L. Wałęsa). Były tez elementy historyczne (krytyczne), np. scena rozstrzelania ludzi w wagonie, czy też komiczne (kompozytor palący fajkę, z której lecą chmury nad Warszawę). Ale poza wszystkim są to też po prostu niezwykle dekoracyjne prace.

Bardzo mi zależy na ich odnalezieniu i odzyskaniu, ponieważ należą do większej całości. Bardzo proszę o pomoc. Jeśli nie zareagujemy, za chwile z innych galerii zaczną znikać prace, a Kordegarda jest przecież w najbardziej eksponowanym i, wydawałoby się, strzeżonym miejscu w Warszawie”.

Wszystkich, którzy mogą pomóc, prosimy o zgłaszanie się na policję.

Pola Dwurnik, Varsovia, 2013, 21x29 cm
Pola Dwurnik, Varsovia, 2013, 21x29 cm

Pola Dwurnik, Cracovia, 2008, 21x29 cm
Pola Dwurnik, Cracovia, 2008, 21x29 cm

Pola Dwurnik, Polska, 2008
Pola Dwurnik, Polska, 2008