Nagroda im. Katarzyny Kobro dla Natalii LL

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

W sobotę, 19 stycznia dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosław Suchan wręczył Natalii LL Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Do najbardziej znanych, kanonicznych wręcz dla historii sztuki polskiej XX wieku realizacji tegorocznej laureatki należy cykl „Sztuka konsumpcyjna" z początku lat 70. i o kilka lat późniejszy „Sztuka postkonsumpcyjna". Pokazuje modelkę podczas wykonywania gestów i czynności związanych ze spożywaniem różnych produktów w sposób jawnie kojarzący się z erotyzmem. Prace tworzą fotograficzny performance o niemal filmowej narracji. Natalia LL zajmuje się również rysunkiem, performansem, sztuką wideo, instalacją i rzeźbą.
Natalia Lach-Lachowicz urodziła się w 1937 w Żywcu. W latach 1957-1963 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1970 roku wraz z Andrzejem Lachowiczem i Zbigniewem Dłubakiem założyła grupę i galerię Permafo (o której w Obiegu pisał ostatnio Mateusz Maria Bieczyński), działającą do końca 1981. Od lata współtworzy międzynarodowy ruch sztuki feministycznej.
Przyznawana od 2001 roku Nagroda im. Katarzyny Kobro jako jedyna w Polsce przyznawana jest artystom przez artystów. Jej pomysłodawcami są Józef Robakowski i nieżyjąca już Nika Strzemińska, córka Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Nominację do nagrody można otrzymać tylko raz. W jury tegorocznej edycji zasiedli: Elżbieta Anna Jabłońska, Jadwiga Sawicka - przewodnicząca kapituły, Marta Deskur-Wolska, Paweł Susid oraz Robert Rumas.
Prace Natalii LL można oglądać do 27 stycznia na parterze ms² w sali wystaw czasowych.

Natalia LL, fot. Łukasz Ziętek
Natalia LL, fot. Łukasz Ziętek

Natalia LL, Sztuka konsumpcyjna, 1974
Natalia LL, "Sztuka konsumpcyjna", 1974

Natalia LL, Głowa wizyjna VI, 1989
Natalia LL, "Głowa wizyjna VI", 1989

Natalia LL, "Trwoga Paniczna II", 1988
Natalia LL, "Trwoga Paniczna II", 1988