"Supeł" Basi Bańdy i Michała Jankowskiego w nowej warszawskiej galerii Format

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Wystawa zaprezentuje kolaże z cyklów „Recykling" Basi Bańdy oraz „Parszywa dwunastka" Michała Jankowskiego. Basia Bańda posługuje się materiałem z odzysku - fragmentami wyciętymi z własnych „nieudanych", odrzuconych wcześniej obrazów - akwarel. Wycięte motywy włącza w nowy kontekst graficzno-malarski, który czasem uzupełnia motywem z fotografii. Michał Jankowski czerpie głównie czarno-białe fragmenty ze starych książek i albumów. Oboje ukazują niepokojący świat zwierzęco-ludzkich hybryd, w którym pojawiają się motywy bólu i ekstazy, sadyzmu i masochizmu, rozkoszy i cierpienia.  

Zaproponowany przez nich tytuł wystawy, z jednej strony można odnieść do  pomysłu powiązania ze sobą i pokazania razem prac dwojga artystów pochodzących z Zielonej Góry,  z drugiej strony określa wewnetrzną właściwość ich dzieł - splątanie form, sensów, skojarzeń i odniesień. Michał Jankowski o cyklu kolaży„Parszywa dwunastka": "Dotyczy on w sumie tego roku. Te prace są reakcją na kilka niepowodzeń jakie mnie spotkały. Wyżywam się, popełniam złe uczynki, niszczę i opluwam, nie w rzeczywistości, ale na papierze. Optymistycznie nie będzie - to człekowstręt".

Basia Bańda i Michał Jankowski, „Supeł", galeria FORMAT (http://galeriaformat.eu/) ul. Emilii Plater 47, Warszawa; otwarcie wystawy 17 listopada (sobota) g. 12 -20, spotkanie z artystami o godz. 17; kuratorka: Agnieszka Żechowska.