Humanistyka nie-antropocentryczna: Bruno Latour

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Warsztat multidyscyplinarny nastawiony na omówienie i krytyczne podejście do zainteresowań współczesnej humanistyki dotyczących prób wyjścia poza paradygmat antropocentryczny oraz dotyczący relacji między tym co ludzkie i nie-ludzkie i ekologią.

Biblioteka ms1, Łódź, Więckowskiego 36
24 listopada 2011, czwartek, g. 17.00-20.00

Poprzedzi go wykład wprowadzający (30 min.), w którym podejmę m.in. takie problemy, jak: posthumanistyczne rekonfiguracja nauk humanistycznych i społecznych, przemyślenie kategorii tego, co społeczne, ujmowanie rzeczy jako "innych", sprawczość rzeczy, powrót zainteresowań witalizmem i empiryzmem.

Wydarzenie w ramach programu towarzyszącego wystawie „Oczy szukają głowy do zamieszkania".

Zgłoszenia prosimy kierować na adres mailowy:zapisy.oczyszukaja@gmail.com.

Proszę, by uczestnicy szczególnie zwrócili uwagę, jak Latour rozumie pojęcie sprawcy-aktora oraz samej sprawczości i dlaczego ten problem uważa obecnie za tak ważny. Ponadto proszę o przygotowanie ilustracji/przypadku pochodzącego z materiału badawczego (prac artystycznych), a który mógłby być analizowany przez odniesienie do teorii Latoura. Proszę zadać sobie pytanie, w jaki sposób Latour mógłby pomoc skonceptualizować podejmowane w kontekście tego materiału problemy badawcze, oraz w jaki sposób analiza tego materiału badawczego/projektu artystycznego mogłaby pomoc przekroczyć i rozwinąć teorię Latoura. Jak się wydaje, "myślenie Latourem" może okazać się interesujące zwłaszcza w kontekście takich technik artystycznych, jak asamblaż czy kolaż, gdzie można dyskutować pytania na temat wpływu i wzajemnych relacji między ich elementami (także w kontekście relacji części organicznych do nie-organicznych).

Ewa Domańska (Instytut Historii UAM/ Instytut Antropologii, Stanford University)

Literatura obowiązkowa:

Bruno Latour, Splatając na nowo to, co społeczne. Wprowadzenie do teorii aktora-sieci, przeł. Krzysztof Abriszewski i Aleksandra Derra Kraków: Universitas, 2010 ("Wprowadzenie": 5-28;

"Drugie źródło niepewności: działanie zostaje przyjęte': 61-122; "Trzecie źródło niepewności: przedmioty także posiadają podmiotowość": 89-122; "Zakończenie: od społeczeństwa do zbiorowości": 359-381).

Literatura dodatkowa:

Latour, Bruno, Polityka natury. Nauki wkraczają do demokracji, przeł. Agata Czarnacka. Warszawa: Krytyka Polityczna, 2009.

Barański, Janusz, Świat rzeczy. Zarys antropologiczny. Kraków: UJ, 2007.

Dant, Tim, Kultura materialna w rzeczywistości społecznej. Wartości, działania, style życia. Kraków: UJ, 2007.

Domańska, Ewa, "Humanistyka nie-antropocentryczna a studia nad rzeczami". Kultura Współczesna, nr 3, 2008: 9-21.

Krajewski, Marek, "W stronę socjologii przedmiotów", w: W cywilizacji konsumpcyjnej, pod red. Mariana Golki. Poznań: UAM, 2004.

Rzeczy i ludzie. Humanistyka wobec materialności, pod red. Jacka Kowalewskiego i Wojciecha Piaska. Wyd. Instytutu Filozofii UWM, 2008.