Seminarium na temat nowoczesnych technik oświetleniowych oraz najwyższej jakości gablot wystawienniczych (MNK)

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
Główny Konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie
zaprasza na seminarium organizowane przez
Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych:

21 kwietnia 2009r we wtorek godz.11.00-14.00

„Seminarium na temat nowoczesnych technik oświetleniowych
oraz najwyższej jakości gablot wystawienniczych"


Muzeum Narodowe w Krakowie - Gmach Główny, al. 3 Maja 1

prowadzenie:
John French (CLICK NETHERFIELD)
Kathrin Klinker (SCHOTT AG)
Marek Szubert (SCHOTT Poland)

wykład w języku angielskim

Eksponowane dzieła sztuki mogą pogarszać swój stan zachowania, jeśli w gablotach czy galeriach nie mają zapewnianych odpowiednich warunków eksponowania. Głównymi przyczynami zniszczeń są:
zmiany i osiągane ekstrema temperatury i wilgotności względnej,
chemiczne zanieczyszczenia,
nieodpowiednie oświetlenie.

Firma CLICK NETHERFIELD posiada ponad 50-letnie doświadczenie w projektowaniu, produkcji
i montażu najwyższej jakości gablot wystawienniczych wyposażonych w szeroką gamę systemów oświetlenia i kontroli środowiskowej, przeznaczonych dla muzeów i galerii na całym świecie. Wraz
z najlepszymi czołowymi architektami była zapraszana do udziału w takich przedsięwzięciach, jak projektowanie Art Gallery of Ontario czy Leeds City Museum, etc., jest zwycięzcą konkursu The Queen's Awards for Enterprise: International Trade 2008.

Firma SCHOTT z ponad 125-letnim doświadczeniem jest jednym z czołowych producentów
i dystrybutorów szkła optycznego, ceramiki szklanej, szkła do zastosowań specjalnych, rozwiązań dla architektury, mikrolitografii, komponentów oświetleniowych. Jest twórcą uhonorowanego nagrodami produktu Amiran® - neutralnego kolorystycznie i pozbawionego irytujących właściwości odblaskowych specjalnego, wysokogatunkowego, całkowicie niewidocznego szkła.

Obydwie firmy wyznaczają nowe standardy i innowacje w projektowaniu, konstrukcji, technikach, geometrii, oświetleniu, bezpieczeństwie wystawienniczych gablot muzealnych. W ramach wzajemnej współpracy na arenie międzynarodowej, firmy Click Netherfield i Schott zrealizowały ponad 40 dużych projektów dla wielu muzeów.

Wrażliwe organiczne materiały wymagają kontrolowanego i stabilnego środowiska, w szczególności wilgotności względnej i poziomu oświetlenia. Może to być osiągnięte w gablotach spełniających wysokie wymogi konserwatorskie takich, jak ta prezentowana na zdjęciu - Inca Case - wykonana z odpowiednio dobranych chemicznie obojętnych materiałów, z pełną pasywną kontrolą warunków mikroklimatycznych, w której krotność wymian powietrza jest mniejsza niż 0,1 wymiany na dobę