Wojciech Bąkowski – Ból jest gdzieś w pokoju

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

"Ból jest gdzieś w pokoju" to cytat z książki Olivera Sacksa "Przebudzenia". Te słowa wypowiada pacjent na oddziale neurologicznym. Odnajdywanie źródła i miejsca bólu sprawiało mu problem, bo przez wylew stracił odczuwanie granic swojego ciała. Wypowiedzi pacjentów Sacksa często mnie inspirowały. Dużo w tym konceptów ontologicznych dających dobry napęd do myślenia nad obiektami i filmami.

[WB]

Wystawa Wojciecha Bąkowskiego "Ból jest gdzieś w pokoju" (czynna do 14.06.2015 w Galerii Labirynt w Lublinie) prezentuje najnowsze prace artysty - instalacje dźwiękowe i obiekty, m.in. "Różne obroty wtorku" oraz "Panowanie nad fragmentem nocy".

Wojciech Bąkowski w swojej twórczości łączy obraz, dźwięk i tekst w spójną, nierozerwalną całość, dążąc do - jak mówi - "jedności w rozmaitości". Estetyka jego prac jest minimalistyczna, pozbawiona zbędnych elementów zakłócających przekaz. Główny materiał w twórczości Bąkowskiego stanowi rzeczywistość - zbudowana z najbliższego otoczenia i codzienności: przestrzeni mieszkalnej ograniczonej metrażem, określonej kształtem mebli i przedmiotami codziennego użytku oraz wypełnionej odgłosami życia jej mieszkańców. Stąd w jego pracach pojawiają się takie elementy, jak np. blok mieszkalny, drzwi łazienkowe, odgłosy z telewizora czy z kuchni. Owe "składniki codzienności", które tak dobrze znamy, przekształcone i wyabstrahowane, dają obraz indywidualnego doświadczenia artysty - "To, co na pozór mniej ważne, staje się tematem".

Film prezentujemy dzięki uprzejmości Galerii Labirynt.