Adoracja słodyczy

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Wystawa została zainspirowana twórczością zmarłej w 2006 roku Krystiany Robb-Narbutt - malarki, rysowniczki, autorki instalacji i ulotnych obiektów - oraz tytułem jej niezrealizowanej  wystawy.
W swoich pracach artystka wykorzystywała przedmioty banalne, nietrwałe, łatwo poddające się zniszczeniu. Malowała na pudełkach od zapałek, deseczkach, opłatkach wigilijnych. W jej sztuce obecna jest czułość dla rzeczy przemijających, byle jakich, niezgoda na pomijanie świata, który błąka się po obrzeżach.
Od 2000 roku w pracach Robb-Narbutt pojawiły się słodycze. Mocowała na deseczkach i umieszczała w gablotkach odpustowe ciastka, cukierki i lukrowane pierniki. To im miała być poświęcona "Adoracja słodyczy"
Wystawa w obecnym  kształcie pokazuje między innymi  prace, których ważnym elementem są słodycze.
Są tu także prace o pamięci.
Są  prace artystów, których twórczość mierzy się z pozornie sielskim a w gruncie rzeczy przewrotnym i często bolesnym widzeniem świata.
Niektóre z prac stanowią swoisty rodzaj „recyklingu" przedmiotów zdegradowanych czy nieistotnych, które zebrane w nowym kontekście uzyskują nowe treści. Jeszcze inne  są efektem medytacyjnego, mozolnego systemu pracy. Artyści reprezentują  wiele różnych światów, z których każdy ma bardzo osobisty i niezależny wymiar.

artyści: Małgorzata Dmitruk, Izabella Gustowska, Zuzanna Janin, Katarzyna Józefowicz, Marek Kijewski, Edmund Monsiel, Maciej Osika, Dorota Podlaska, Krystiana Robb-Narbutt, Magdalena Shummer, Wisława Szymborska, Bogdan Ziętek

kuratorka: Krystyna Piotrowska

20.12.2014 - 01.02.2015, Zachęta, Warszawa