Zbigniew Warpechowski. To

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

„...ważne jest nieustające dążenie do tego, co jest większe i doskonalsze ode mnie"
Zbigniew Warpechowski

Wystawa w Zachęcie to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości Zbigniewa Warpechowskiego - prekursora sztuki performance w Polsce i jednego z pierwszych jej twórców na świecie - prezentująca dokumentację kilkudziesięciu akcji zrealizowanych przez artystę w ciągu ostatnich 50 lat.

(...)

Przekrojowa prezentacja twórczości Warpechowskiego ujawnia jej zaskakującą różnorodność i wielowątkowość: od poezji wizualnej i prac konceptualnych, inspirowanych filozofią Wschodu dzieł odnoszących się do pojęcia „Nic", po realizacje wykorzystujące ekspresję poddanego niekiedy ekstremalnym próbom ciała, agresję lub autoagresję, zaangażowane politycznie.

Akcje performance - a także nie mniej istotne dla samego artysty obrazy, rzeźby oraz poezja - ukazane są w kontekście związków Warpechowskiego ze środowiskiem krakowskiej kontrkultury, polskiej neoawangardy oraz jego bliskich relacji z takimi artystami jak Tadeusz Kantor, Jerzy Bereś czy Andrzej Partum. Wyraźnie zaznaczone jest również uczestnictwo Warpechowskiego w światowym nurcie sztuki akcji. (materiały prasowe Zachęty)

Zbigniew Warpechowski. To, kutratorzy: Joanna Kordjak-Piotrowska, Dominik Kuryłek, 20.09 - 11.11 , Zachęta Warszawa

Zobacz także: Aleksander Kmak, Sztuka, etyka, estetyka. Rozmowa ze Zbigniewem Warpechowskim