Media Revolt

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

 

Open-pop-star Monty Cantsin, czyli konsekwentnie ekscentryczny i radyklany kanadyjski artysta węgierskiego pochodzenia Istvan Kantor, prezentuje w DH Renoma wystawę "Media Revolt".

Prace Kantora to eksperymentujące intelektualne rebelie. "Doprowadzenie do upadku sztuki przez rezygnację z obiektu artystycznego było grą XX wieku, pełną przegranych i nieudanych rewolucji... Znaki świadczą jednak, że ta gra jeszcze się nie skończyła i reszta zdesperowanych graczy wciąż próbuje obalić rządzący system sztuki towarowej" - mówi Kantor. Zgodnie z duchem neoizmu kontynuując tradycje buntu awangard, jego zainteresowania artystyczne, niezależnie od użytego medium zawsze odnoszą się do sytuacji społecznej. Łamiąc ograniczenia, w ciągu ostatnich trzech dekad niejednokrotnie był aresztowany i więziony m. in. za swoje partyzanckie interwencje w instytucjach sztuki.

"Jedyny sposób na życie w niewolnym świecie to stać się tak absolutnie wolnym, że już sam fakt istnienia jest aktem buntu Monty Cantsin (Albert Camus)

Podpisałem powyższy cytat z Alberta Camusa nazwiskiem Monty Canstin gdzieś w latach 80., i zaadaptowałem go jako stwierdzenie zagrabione na rzecz Book of Neoism. Przywłaszczyłem ten cytat również jako szablon do tworzenia innych zdań, takich jak: "Jedyną możliwością radzenia sobie ze sztuką w totalitarnym świecie, jest stać się tak absolutnie wolnym od instytucjonalnej kontroli i muzealnej dyktatury, że samo twoje istnienie jest aktem buntu". Lecz w jaki sposób wprowadzić można taki pomysł do praktyki twórczej w dzisiejszym obsesyjnie kontrolującym, autorytarnym społeczeństwie? Jakie są szanse, by skutecznie osiągnąć zamiar dumnej deklaracji Monty Cantsina Alberta Camusa?

Jestem uchodźcą. Artystycznym przestępcą. Pochodzę znikąd i nigdzie nie należę. Zawsze jest szósta. Przeszłość = teraźniejszość = Przyszłość".

Istvan Kantor, "Monty Cantsin? Amen!",fragment "Sztuki Rebelii"

 

Fragmenty tekstów pochodzą z gazety towarzyszącej wystawie.

ISTVAN KANTOR, MEDIA REVOLT, Kurator Piotr Krajewski, Wystawa RenomaWRO, Dom Handlowy RENOMA - II piętro, Wrocław, 20.06.- 31.07.2014