Carolee Schneemann, „Life Book”

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Marielle Nitoslawska opowiada o wystawie Carolee Schneemann, „Life Book”, która była prezentowana we wrocławskim WRO Art Center oraz o pracy nad filmem „Breaking The Frame”, który zaprezentowany zostanie 7 maja o g. 20 w KinoLab (CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie) na spotkaniu i dyskusji prowadzonej przez Piotra Krajewskiego.

„Zaczęłam zgłębiać archiwum Schneemann tylko po to, by zdać sobie sprawę, że ono właściwie nie ma dna”. – wspomina Marielle Nitoslawska

„Breaking the Frame” to osobisty portret, dokumentujący życie i twórczość wybitnej nowojorskiej artystki Carolee Schneemann. Pionierka performansu, body artu i kina awangardowego od ponad pięciu dekad „przełamuje ramy” świata sztuki, wykorzystując różnorodne formy wyrazu i rzucając wyzwanie takim pojęciom, jak feminizm, płeć, seksualność i tożsamość.
Powstający przez sześć lat we współpracy z artystką obraz wykorzystuje bogactwo filmowych gatunków. To medytacja na temat przestrzeni — fizycznej, prywatnej, cielesnej, konceptualnej — prowokująca do zastanowienia się nad granicami malarstwa, literatury, performansu i filmu, ich możliwościami i właściwościami pamięci. Wykorzystując wątki autobiograficzne, oddaje historyczne niepokoje sztuki Zachodu w powojennej Ameryce.

Marielle Nitoslawska — reżyserka i operatorka filmowa, historyk sztuki. Profesor Uniwersytetu Concordia w Montrealu. Urodzona w Kanadzie, przez ponad dekadę mieszkała w Polsce. Absolwentka Uniwersytetu Concordia w Montrealu oraz PWSFTviT w Łodzi. W latach 1978-1989, wraz z przyjaciółmi-artystami z Warsztatu Formy Filmowej aktywnie uczestniczyła w podziemnym ruchu sztuki mediów w Łodzi. Jej dokumenty, eksperymenty i fabuły pokazywane były podczas festiwali filmowych, biennale sztuki, w muzeach i galeriach na całym świecie.

POKAZ SPECJALNY: Marielle Nitoslawska, „Breaking The Frame”, Środa, 07.05.2014 godz.20.00 KinoLab. CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa