GENDER; "Kolektywne filmowanie pracy niewidzialnej"

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Warsztat w ramach projektu / wystawy Marthy Rosler "Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce."

Projekt "Kolektywne filmowanie pracy niewidzialnej" * miał na celu ukazanie pęknięć i strategii oporu w obszarze pracy niewidzialnej, a także tych, którzy/które ją dziś wykonują, przede wszystkim kobiet. Zaproszenie skierowane było do wszystkich chętnych do wzięcia udziału w produkcji nielinearnej, eksperymentalnej narracji filmowej o pracy niewidzialnej, odnoszącej się do feministycznych prac Marthy Rosler oraz innych artystek i teoretyczek/teoretyków. Projekt miał charakter otwarty i polegał na dyskusji o pracy niewidzialnej i pracy nad filmem.

Projekt poświęcony był szybkiemu zakończeniu patriarchatu, który zarówno na poziomie estetyki i polityki wyraźnie dobiega końca.

* Praca niewidzialna to produkcja najbardziej żywych towarów - ludzi. Powtarzalna, często nudna praca opieki i troski oraz usługi, jest w znacznej mierze oparta na zaangażowaniu emocjonalnym. Definiuje się ją jako niewidzialną, ponieważ jej społeczne, kulturowe i polityczne znaczenie było zawsze niedoceniane i aż do niedawna pozostawała ona nieodpłatna. W analizie feministycznej często definiuje się ją jako pracę w domu, a żądanie za nią zapłaty postrzegane jest jako sposób uczynienia jej widoczną i emancypacji pracownic domowych - kobiet - analogicznie do emancypacji robotników. Wejście na rynek pracy nie uwolniło kobiet od ciężaru pracy w domu, jednakże dokonało transformacji podziału na płcie, czyniąc coraz mniej możliwą emancypację jedynie poprzez opłacenie wykonywanej wciąż głównie przez nie pracy w domu. Inne aspekty życia kobiet, włączając pracę afektywną, której oczekuje się od nich w pracy zawodowej również powinny zostać uwzględnione. Silvia Federici słusznie zauważyła, że rebelia w gospodarstwie domowym jest najtrudniejsza, ponieważ trzeba zbuntować się przeciw partnerom, dzieciom, starszym krewnym czy przyjaciołom. Bunt jest równie trudny dla kobiet w pracy, pośród przyjaciół i w innych publicznych sferach, gdzie kobiety są obligowane do dostarczania opieki oraz zaniedbywania własnych potrzeb i rozwoju.

Uczestnic(y)zki projektu:
Pamela Bożek, Maja Burgiel, Mateusz Janik, Zuzanna Janin, Katarzyna Kasiówna, Paulina Kowalczyk, Małgorzata Kozera-Topińska, Ewa Majewska, Gosia Myk, Zofia Nawrocka, Natalia Nylec, Aleka Polis, Agnieszka Sokołowska, Agnieszka, Stupkiewicz-Turek, Nicole Szolga, Dorota Walentynowicz, Tamara Zumka

Linki:
facebook.com
csw.art.pl